Görme engelli bireyler için ilk “Akıllı yaya geçidi” açıldı

Çin’de görme engelli vatandaşların tehlike altında kalmadan karşıdan karşıya geçebilmesi için akıllı yaya geçidi inşa edildi. Özel sistemlerin kullanıldığı geçit, yoğunlukla görme engelli bireylerin yaşadığı ve çalıştığı Nanning şehrinde bulunuyor.

Yaya geçidinde bulunan dokunsal bloklar, görme engelliler için kolaylık sağlıyor. Ayrıca görme engellilere karşıdan karşıya geçerken fark edilmeleri için IC çipli bileklikler de dağıtılıyor. Geçidin her iki ucuna radyo frekansı tanıma (RFID) cihazları takıldı ve yönlendirme sistemi devreye alındı.

Ekstra önlemler alınarak güvenlik sağlanıyor

Görme engelli bireylerin kullanımı sırasında geçitte yer alan LED ekranda “Yaya karşıdan karşıya geçiyor. Lütfen yol verin” yazısı beliriyor. Aynı zamanda geçit çevresinde yer alan ışıkların yanıp söndüğü sırada, araç sürücülerini yavaşlamaya ve dikkatli olmaya çağıran bir anons da yapılıyor. Geçidin gece kullanılması durumunda her iki uçtaki lazer uyarı cihazları yayaların ayaklarına doğru kırmızı ışık yönlendiriyor. Yaya geçidini kullanan yayaların görünürlüğünü artırmak ve güvenliği sağlamak üzere inşa edilen geçit sistemi, yalnızca görme engellilerin karşıdan karşıya geçtiği durumlarda çalışıyor. Geçitte gece vakti güvenlik önlemleri artırılıyor ve lazer ışığı uyarısı ile maksimum ses kontrolü yapılıyor. Görme engelli vatandaşların hayat kalitesini artırmak ve seyahatlerini konforlu hale getirmek için geçit üzerinde sürekli olarak iyileştirmeler yapılacak.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

scroll to top