CİZRE – ŞIRNAK YOLU CUDİ DAĞI TÜNELLERİ VE VİYADÜĞÜ

CİZRE – ŞIRNAK YOLU CUDİ DAĞI TÜNELLERİ VE VİYADÜĞÜ, CUMHURBAŞKANI RECEP TAYYİP ERDOĞAN’IN KATILDIĞI TOPLU AÇILIŞ TÖRENİYLE HIZMETE GİRDİ. ULAŞTIRMA VE ALTYAPI BAKANI ADİL KARAİSMAİLOĞLU, YENİ YAPILAN TÜNEL VE VİYADÜK SAYESİNDE ZAMAN VE YAKITTAN YILDA TOPLAMDA 75 MİLYON 400 BİN TL TASARRUF SAĞLANACAK” DEDİ. BAKAN KARAİSMAİLOĞLU AYRICA ŞIRNAK’TA HALEN DEVAM ETMEKTE OLAN 10 KARA YOLU YATIRIMI OLDUĞUNU VE TOPLAMDA 490 KM’NİN ÜZERİNDE YOL YAPTIKLARINI SÖZLERİNE EKLEDİ

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı ve Karayolları Genel Müdürlüğü, Türkiye’nin her köşesinde yatırımlarına devam ediyor. Son olarak Cumhurbaşkani Recep Tayyip Erdoğan, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Şırnak Valisi Ali Hamza Pehlivan ve Karayolları Genel Müdürü Abdülkadir Uraloğlu’nun katılımıyla yapılan toplu açılış töreninde Cizre-Şırnak Yolu Cudi Dağı Tünelleri ve Viyadüğü hizmete girdi. Ulaştırma ve Altyapıu Bakanı Adil Karaismailoğlu, Şırnak Valiliği önünde gerçekleştirilen Toplu Açılış Töreni’nde önemli açıklamalarda bulundu. Türkiye’de ulaştırma ve altyapı atılımını güçlenerek sürdürdüklerini dile getiren Bakan Karaismailoğlu, yapılan tünel ve viyadük ile birlikte yolun 8 km kısalarak zamandan 55 milyon 600 bin lira, akaryakıt tüketiminden 19 milyon 800 bin lira olmak üzere yıllık 75 milyon 400 bin lira tasarruf sağlanacağını belirtti. Bakan Karaismailoğlu ayrıca Şırnak’ta halen devam etmekte olan 10 kara yolu yatırımı olduğunu ve toplamda 490 km’nin üzerinde yol yaptıklarını sözlerine ekledi.

Şırnak’ta 10 kara yolu yatırımı ile 490 kilometreyi aşkın yol

Vatandaşlara iş, aş, eğitim, kültür götüren demir yollarını, kara yollarını, tünelleri, köprüleri inşa etmeye devam ettiklerini söyleyen Bakan Karaismailoğlu, “bu proje Siirt, Van ve Hakkari ile kuzey-güney yakasında Karadeniz bölgesini birbirine bağlayacak. Ayrıca Irak ve Suriye gümrük kapılarına kadar ulaşan güzergah, ulaşımı güvenli, konforlu bir hale getirecek. Projenin yüksek niteliği bu hat üzerinde olumlu bir etki yaparken inşallah ekonomik canlılığa, yeni iş olanakların oluşmasına da vesile olacaktır. Binlerce yıldır geçit vermez denen Cudi Dağı’nı delerek inşa ettiğimiz tünellerimizin ve viyadüğümüzün hizmete girmesiyle birlikte yolumuz 8 kilometre daha kısalıyor. Yolumuzun hizmete girmesiyle zamandan 55 milyon 600 bin lira, akaryakıt tüketiminden 19 milyon 800 bin lira olmak üzere yıllık 75 milyon 400 bin lira tasarruf sağlayacağız. Şırnak’ta halen devam eden 10 kara yolu yatırımımızla 490 kilometreyi aşkın yol yapıyoruz” ifadelerini kullandı.

Güneydoğu ve Doğu Anadolu bölgelerinde bir çok önemli proje

Halkın yaşam standartlarına katkısı olacak Cizre-Şırnak yolunun açıldığını kaydeden Karaismailoğlu Güneydoğu ve Doğu Anadolu bölgelerinde yaptıkları projelerin bambaşka anlam taşıdığını ifade etti. Karaismailoğlu, sözlerine şu şekilde devam etti:

“Bu projeler aslında burada yaşayan halkımıza, gençlerimize ve çocuklarımıza uzatılan şefkatli güçlü bir el anlamına geliyor. Bizlere gösterdiğiniz hedeflere ulaşmak için tüm ekibimiz büyük bir şevkle yılmadan, yorulmadan çalışmaktadır. İlk günkü heyecanla daha nice projeler için çalışmaya devam edeceğiz. Cudi Dağı tüneli ve viyadüğünün vatanımıza ve milletimize hayırlı olmasını diliyorum.” Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk da Cumhurbaşkanı Erdoğan liderliğinde Şırnak’a yapılan güzellikleri paylaşmanın ve bu açılışları gerçekleştirmenin son derece önemli olduğunu vurguladı. Şırnak Valisi Ali Hamza Pehlivan, kentte her alanda 17 yılda 17 milyar lirayı bulan yatırımların sağlandığını belirterek, özellikle de güvenlik ve huzur ikliminin tesisinden dolayı Şırnaklılar adına Cumhurbaşkanı Erdoğan’a ve ilgili bakanlıklara teşekkürlerini bildirdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

scroll to top