Bolu dağı tüneli yenilendi

Yağışlarında fazla olduğu dönemlerde heyelan gibi doğal afetler ile bir süredir trafiğe kapalı olan Bolu Dağı Tüneli’ndeki yenileme çalışmaları tamamlandı. 

İstanbul-Ankara arasında ulaşım sağlayan Anadolu Otoyolu, Bolu Dağı Geçişi, Ankara istikametinde 25 Eylül tarihinde trafiğe kapatılan 23 kilometrelik yolda çalışmaları tamamlandı. Yapılan açıklamaya göre otoyolun Ankara istikametinde erişim sağlayan platformda, tünel portalı çelik konstrüksiyon olarak Ankara yönü tünel girişi 90 metre uzatılarak, tünelin toplam uzunluğu 3 bin 25 metreden 3 bin 115 metreye çıkarıldı.

Tünel, çalışmalarla güçlendirildi

Yenileme çalışmalarıyla 3 viyadükte depreme karşı özel tasarlanmış sigorta kutulu, 5 genleşme derzi değişimi yapıldı. Derzlerin üzerine sıvı membran ve guss asfalt uygulaması yapılarak taş mastik asfalt için hazır hale getirildi. Viyadükler arasında ağır yük şeridindeki tekerlek izi oturmalarının giderilmesi amacıyla üstyapı onarım çalışmaları yapıldı. Aynı zamanda orta refüjdeki beton bariyerler 3 kilometre boyunca yenilendi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

scroll to top