Bakan Uraloğlu dev projeler ile ilgili açıklamalarda bulundu

Mersin ziyareti kapsamında 14 Ekim Cumartesi günü Mersin Valiliği’nde düzenlenen İl Koordinasyon Toplantısı’na başkanlık eden Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, toplantı sonrası yaptığı açıklamalarda Mersin’in ihtiyaçlarını ve yapılabilecek farklı projeleri ele alarak değerlendirmelerde bulundu.

Karayolları Genel Müdürü Ahmet Gülşen’in de yer aldığı programda konuşan Abdulkadir Uraloğlu, altyapı bakımından Türkiye’nin önündeki 30-40 yıl boyunca bekleyen sorunları fiilen çözdüklerini ifade ederek Yavuz Sultan Selim, Osmangazi, 1915 Çanakkale Köprüleri, İzmir-İstanbul, Ankara-Niğde ve Kuzey Marmara Otoyolları gibi dev projeleri birbiri ardına hayata geçirdiklerini ve milleti büyük yatırımlarla buluşturduklarını belirtti. Sektörler bazında 4 trilyon 173 milyar liranın üzerinde yatırım gerçekleştirildiğini açıklayan Uraloğlu, “2003 yılı öncesinde 6 bin 101 kilometre bölünmüş yolumuz vardı. Şu anda Türkiye tam 29 bin 105 kilometre bölünmüş yol üzerinde seyahat ediyor, 5 kata yakın bir artıştan söz ediyoruz.” dedi. Ülkenin dört bir yanında olduğu gibi Mersin’de de çok önemli yatırımlar gerçekleştirdiklerini belirterek sözlerine şöyle devam etti: “Bu kapsamda son 21 yılda Mersin’in ulaşım ve iletişim altyapısı için 62,7 milyar liranın üzerinde yatırım gerçekleştirdik. 2003’te 278 kilometre bölünmüş yol varken, biz 567 kilometreye çıkardık. İlimizdeki bitümlü sıcak karışım kaplama yol uzunluğunu 271 kilometreden 615 kilometreye yükselttik. En son 6 Aralık 2022’de Mersin Tarsus Otoyol Ayrımı, OSB Kavşağı ve Bağlantı Yollarını hizmete açtık.”

2053 hedefleri için çalışmalara devam

Mersin’e önemli yatırımların yapıldığını vurgulayarak, Akdeniz Sahil Yolu’nun tamamlanmasıyla, Akdeniz kıyılarındaki meşakkatli yolculukların tarihe gömüleceğini belirtti. Torosları delerek geçip, bir rüyayı gerçekleştirdiklerini söyleyen Uraloğlu, Sırtlan Yokuşu’nun tarihe karıştığını ve 5,6 kilometrelik bölünmüş yol ile bu güzergâhta bulunan 3 adet tünel ve 1 viyadüğün trafiğe açılmasıyla yolu kullanan tüm sürücülerin daha güvenli bir yolculuk deneyimi yaşadıklarını sözlerine ekledi. Bakan, bu büyük başarıların arkasında özveri ve fedakarlıkla gerçekleştirilen çalışmalarla ihtiyaçları belirlemek, bütçe tahsis ederek yatırım programına almak ve projeleri tek tek tamamlamak olduğunu ifade ederek, 2023 hedeflerine ulaştıklarını ve 2053 hedeflerine ulaşmak için çalışmalara devam edeceklerini dile getirerek sözlerini noktaladı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

scroll to top