Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD), Özbekistan kara yolu projesi için 218 milyon euro kredi vermeyi planlıyor

Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD), Horezm bölgesindeki yolların iyileştirilmesi için Özbekistan’dan 218 milyon euroya kadar kredi talebinde bulunmayı değerlendiriyor.

Kara yolu ağının 81 kilometrelik bölümünün yenilenmesinin; ülkenin Türkmenistan sınırına yakın olan bölge için potansiyel olarak önemli ekonomik faydalar sağlayacağı belirlendi. Önerilen proje; Urgenç şehri ile Horezm bölgesindeki bağlantıları iyileştirmeyi, ulaşım maliyetlerini azaltmayı ve ekonomik büyümeyi artırmayı amaçlıyor. Projenin kapsamı, yol geliştirmeye yönelik çok yönlü bir yaklaşımı kapsıyor.

Çok yönlü girişimler öne çıkıyor

Ana 4R156 bölgesel yolunun toplam 81 kilometrelik kısmı, daha geniş bir ağ yükseltmesinin parçası olarak restorasyon ve modernizasyondan geçecek. Projenin önemli özellikleri arasında; Amu Derya nehri üzerinde köprü inşa edilmesi ve Horezm bölgesi içinde iki tartı istasyonunun kurulması yer alıyor. İyileştirilmiş yol altyapısının iklim değişikliğinin etkilerine dayanacak şekilde daha donanımlı olacağı tahmin ediliyor. İmza sonrası teknik iş birliğinin bir parçası olarak, Özbekistan genelinde elektrikli araç (EV) şarj altyapısı geliştirmek için strateji belirlenecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

scroll to top