Avrasya Tüneli’nden araç geçişinde yeni rekor

Avrasya Tüneli’nden araç geçişinde yeni bir rekor kırıldı. Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, 86 bin 576 araçla, günlük trafik garanti rakamının aşıldığını söyledi. Bakan Uraloğlu, ekimde aylık ortalama 77 bin 760 araç sayısına ulaşıldığını, ekim ayının bugüne kadar en yüksek geliş yapılan ay olduğunu belirtti.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, Avrasya Tüneli’nin, 10 Kasım’da 86 bin 576 birim araçla günlük trafik garanti rakamını aşarak rekor tazelediğini bildirdi. Uraloğlu, yaptığı yazılı açıklamada, Türkiye’nin en büyük mega projelerinden olan ve yap-işlet-devret (YİD) modeliyle hayata geçirilen Avrasya Tüneli’nde geçiş adetlerinin her geçen gün daha da arttığını ve rekorlar kırıldığını ifade etti.

İlk günden bugüne kadar toplam 119 milyon 434 bin 869 geçiş yapıldı


Tünelde, 10 Kasım’da, 86 bin 576 birim araçla 26 Ekim’deki 86 bin 359 birim araçlık rekorun kırıldığını belirten Uraloğlu, “Ekimde aylık ortalama 77 bin 760 birim araç sayısına ulaşıldı ve bugüne kadar en yüksek geçiş yapılan ay oldu. Böylece ekimde trafik, garanti edilen trafik sayısının yüzde 10’un üzerinde gerçekleşti” bilgisini paylaştı. Bakan Uraloğlu, tünelden, işletilmesine başlanan ilk günden bugüne kadar toplam 119 milyon 434 bin 869 geçiş yapıldığını ve 1 Mayıs 2022 itibariyle motosiklet kullanımına izin verilen tünelden geçen motosiklet sayısının da toplam 848 bin 313 bin olduğunu ifade etti.

“Toplam 14 ödüle layık görüldü”

Avrasya Tüneli’nin zaman, yakıt, kaza maliyeti tasarrufları ve emisyon azalımı sonucunda ekonomiye yıllık ortalama 200 milyon dolarlık katkı sağladığına işaret eden Uraloğlu, şunları kaydetti: “Sahip olduğu yüksek teknoloji, ileri mühendislik ürünü bütüncül projesi ve kıtaları birleştiren güzergahıyla İstanbul Boğaz geçişinde hızlı, ekonomik, güvenli, konforlu ve çevreye duyarlı bir ulaşım alternatifi olarak hizmet veriyor. Avrasya Tüneli, yapımında birçok ilki ve başarılı uygulamayı barındıran özellikleriyle dünyada sektörel paydaşlar tarafından her zaman ilgiyle takip edilen, örnek bir proje oldu. Alanının en saygın kuruluşları tarafından çeşitli kriterlerin titizlikle incelenmesi sonucu proje, 5’i uluslararası inşaat ödülü olmak üzere, toplam 14 ödüle layık görülmüş ülkemizin dev eserlerinden biridir.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

scroll to top