WIRTGEN SP 1600, BETON SERİMİNDE DÜNYA REKORLARI KIRIYOR

WIRTGEN KAYAR KALIPLI FİNİŞER SP 1600, HİNDİSTAN’DA DELHİ VE MUMBAİ ARASINDAKİ SEYAHAT SÜRESİNİ 24 SAATTEN 12 SAATE DÜŞÜRECEK OLAN OTOBAN PROJESİNİN BETON SERİMİNDE DÜNYA REKORLARI KIRIYOR.

Wirtgen SP 1600, Hindistan’ın büyük şehri Vadodara ile dünya metropolü Mumbai arasındaki bir otoban yapımı sırasında tam performans potansiyelini göstermeyi başardı ve dört dünya rekoru kırdı. “Vadodara-Mumbai Ekspres Yolu” Projesi, Hindistan’ın başkenti Yeni Delhi ile Mumbai’yi birbirine bağlayan 1.350 km uzunluğundaki “Delhi-Mumbai ekspres yolunun” bir parçası olarak biliniyor. Bu yapı projesi ulusal otoyol geliştirme programının bir parçası ve altı eyalet boyunca uzanan, boyuta bağlı olarak Hint otoyol düzenleme kurumu (NHAI) tarafından verilen 50’den fazla münferit projeye ayrıldı.

BETON SERİM PERFORMANSI VE KALİTESİ

Yol, başlangıçta her iki sürüş yönünde dört şerit olmak üzere sekiz şeritli olarak yapılıyordu. Ancak geleceğe yönelik olarak, yolun ortasına dört şerit daha yapmaya yetecek kadar alan planlandı. Çoğu zaman Delhi-Mumbai endüstri koridorunun omurgası olarak tanımlanan otoban, Delhi ve Mumbai arasındaki seyahat süresini 24 saatten 12 saate düşürüyor. Ayrıca doğrudan bağlantı sayesinde iki şehir arasındaki seyahat mesafesi belirgin şekilde kısalıyor. Bu, yakıt tüketimine ve böylece egzoz emisyonlarına ve nihai olarak güzergahta oluşan maliyetlere olumlu bir şekilde yansıyor. NHAI (National Highways Authority of India) günlük ortalama 100.000 PCE’lik (otomobile eş değer birimler) bir trafik hacmi bekliyor. Bu boyutlara sahip bir proje beton seriminde, serim performansı ve serim kalitesi bakımından yüksek performans gerektiriyor.

Mr. Arvind PATEL – Patel Infrastructure Pvt. Ltd. Genel Müdürü

Proje hakkında değerlendirmede bulunan Patel Infrastructure Pvt. Ltd. Genel Müdürü Mr. Arvind Patel, “Bu devasa görevin üstesinden gelmiş olmaktan ve Hindistan yol yapımı endüstrisinin tarih kitaplarına girmekten son derece mutluyuz. Böyle bir inşaat projesi, birbirine uyarlanması gereken birçok faktör içeriyor. Hedefimiz, sadece yol yapımında standartlar belirlemek değil, aynı zamanda bunu sorumlu bir şekilde yapmaktır” dedi.

İNŞAAT PROJESİ:

 • Delhi-Vadodara-Mumbai ekspres yolunun yapımı
 • İnşaat projesinin tamamının uzunluğu: 1.350 km
 • Projenin tamamının planlanan tamamlanma tarihi: Ocak 2023
 • Yapı bölümünün uzunluğu (km 292 – km 323): 31 km
 • Dünya rekoru için ölçüm mesafesi: 2,56 km (her iki yönde 1,28 km)

ÇERÇEVE KOŞULLARI:

 • Dünya rekoru için zaman aralığı: 24 saat
 • Serme eni: 18,75 m
 • Serme kalınlığı: 300 mm
 • Pavement Quality Concrete (PQC) serimi
 • Dübellerin ve bağlantı demirlerinin makineye entegre edilmiş, tam otomatik olarak yerleştirilmesi

KULLANILAN MAKİNELER:

 • SP 1600 (18,75 m serme eni için modifiye edilmiş)
 • TCM 180 (18,75 m serme eni için modifiye edilmiş)

UYGULAYICI İNŞAAT ŞİRKETİ:

 • Patel Infrastructure Pvt. Ltd

BETON SERİMİNDE REKORLAR

Bu bölgede, kış mevsiminde 28 santigrat derece civarındaki sıcaklıklarda rekor denemesi 01 Şubat 2021’de saat 08.00’de başladı ve 24 saat sonra sona erdi. Patel Infrastructure Pvt. Ltd., modifiye edilen Wirtgen SP 1600 ile 24 saat içerisinde 2,56 km uzunluğundaki bir mesafede, yan şeritler dahil 18,75 m çalışma enindeki dört şeritli yolu tamamlamayı başardı. Bu yeni dünya rekoru. Hatta India Book of Records ve Golden Book of World Records’a inşaat projesi ile ilişkili olarak dört dünya rekoru kaydedildi:

 • 24 saat içerisinde en yüksek miktarda kaliteli beton (PQC) serimi – 14.613,30 m³
 • 24 saat içerisinde en yüksek miktarda kaliteli beton (PQC) üretimi – 14.370 m³
 • 24 saat içerisinde 18,75 m eninde kaliteli beton (PQC) ile en uzun sürekli serim mesafesi – 1.280 m
 • 24 saat içerisinde kaliteli beton (PQC) ile en geniş otoyol alanının yapımı – 48.711 m²

MÜŞTERİYE ÖZGÜ ÇÖZÜMLER

Kayar kalıplı finişer SP 1600, 16 m’lik bir çalışma enine kadar ekonomik ve yüksek hassasiyetle trafik alanları için beton kaplamalar, yollar, endüstri alanları veya havalimanlarında kalkış ve iniş pistleri veya taksi yolları gibi alanlar inşa ediyor. Böylece, örneğin otoyollar tam genişlikte tek bir işlemde üretilebiliyor. Ancak bazen bu da yetmiyor. Böylece Wirtgen araştırma ve geliştirme bölümü Patel Infrastructure Pvt. Ltd. ile yakın bir uzlaşma içerisinde müşteriye özgü uyarlanmış bir özel çözüm geliştirdi. Makine ve özellikle beton donanımı 18,75 m’lik bir çalışma enine genişletildi. Bu, bir yandan son derece karmaşık bağlantı demiri yerleştirici için de olmak üzere her bir bileşen için ilave genişletme parçaları anlamına geliyor. Diğer yandan makine muazzam ilave ağırlığı dengeleyebilecek durumda olmalı ve tam bir seviyeleme sağlamalı. Taraklama ve kürleme makinesi TCM 180, kayar kalıplı finişerin arkasındaki beton alanda buharlaşmaya karşı koruyucu olarak bir dispersiyon uygulamak için 18,75 m’lik çalışma enine uyarlandı.

WIRTGEN GROUP SERVİSİ SAYESİNDE DÜNYA ÇAPINDA BENZERSİZ MÜŞTERİ HİZMETLERİ

Müşteriye özgü modifiye edilmiş makinenin sorunsuz bir şekilde çalışmasını sağlamak için inşaat projesi dört Wirtgen teknisyeni tarafından desteklendi. Kayar kalıplı finişer yeterli malzeme ile beslemek için her saat 45 nakliye aracı şantiyeye beton teslim etti. Muazzam miktardaki betonu bu kadar kısa bir sürede işleyebilmek için, ortalama 1,8 m/dak’lık bir hızla serim yapılması gerekiyordu. Entegre, otomatik dübel yerleştirici (DBI) ve merkezi bağlantı demiri yerleştiricisi (CTBI) ile, trafik yüküne uzun yıllar dayanabilmesi için yapıya gerekli stabiliteyi veren ve panel bağlantısını sağlayan yaklaşık 30.000 dübel ve bağlantı demiri yerleştirildi.

INSET SERİM KATARI SP 1600 BAŞARI YOLUNDA

Dünya rekorları bunu gösteriyor. SP 1600, özellikleri ile beton seriminde mutlak yüksek performansı temsil ediyor. Ancak uzun vadeli güvenilirlik de proje başarısı yolundaki anahtar özelliklerden biridir. Böylece kayar kalıplı finişer ile yapılan çalışmalar sadece dünya rekorunun ölçüm bölümünde değil, aynı zamanda inşaat bölümünün tümünde de tamamlanabildi. Patel Infrastructure’un kayar kalıplı finişer ekibinin önünde, bu büyük projede geride bırakması gereken daha çok kilometre var ve bu sırada Wirtgen serim çekici SP 1600’e güvenmeye devam ediyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

scroll to top