İngiltere’nin HS2’si, kilometre taşlarına ulaştı

İngiltere’nin en büyük altyapı projesi olan High Speed ​​2 (HS2), kilometre taşına ulaştığını duyurdu.

Demiryolu ağının önemli bir bileşeni olan Chiltern tüneli, iki adet tünel açma makinesinin (TBM) yardımıyla, kazılarında yüzde 75’ini tamamladı. TBM’ler, Bouygues Travaux Publics, Sir Robert McAlpine ve VolkerFitzpatrick’in Align ortak girişimi tarafından 2021 yazında başlatıldı.

Northolt tüneli ilerlemesi ve bölümlere ayırma

Londra’da, Old Oak Common’u West Ruislip’e bağlayan 13,5 kilometrelik Northolt tünelinde önemli ilerleme kaydedildi. Bu çift delikli tünelin ilk 1,6 kilometresi başarıyla kazıldı ve 2025 yılında tamamlanması bekleniyor. Tünel inşaatı Skanska Costain Strabag ortak girişimi tarafından denetleniyor. 2024 yılında Ealing’deki Victoria Road geçiş kutusundan iki ek TBM’nin fırlatılması planlanıyor. Kuzey İngiltere’deki Hartlepool Docks’ta yeni kurulan tesiste 83.000’den fazla tünel bölümünün inşaatı sürüyor. Daha önce petrol sondaj kulesi inşa etmek için kullanılan bu tesis, Strabag tarafından otomasyon ve güçlendirme yetenekleriyle donatılıyor. Tesis, bu sayede son teknolojiye sahip üretim sahasına dönüştürüldü.

Demiryolu köprüleri ve tünelleri

HS2, geçtiğimiz günlerde Coventry’den Leamington’a uzanan hattın altına 5.600 tonluk köprünün manevra yaptırıldığını duyurdu. Freyssinet tarafından tasarlanan özel krikolar kullanılarak köprü, kılavuz sal levhanın üzerine yerleştirildi ve 47 metre konuma kaydırıldı. Bu köprü, HS2 tren hareketini kolaylaştırmak gibi amaçlara hizmet ederken, başlangıçta bölgedeki karayolu trafiğini hafifletmek için inşaat araçları tarafından kullanılacak. Benzer başarılı köprü kaydırma operasyonları Lichfield ve Streethay dahil diğer yerlerde de gerçekleşti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

scroll to top