Hochtief, Alman yol bakımı geleceğinin yapay zekada olduğunu söylüyor

Batı Almanya’daki Herne şehri, müteahhit Hochtief’in bir yan kuruluşu olan Edgital ile yol ağının bakımı için ortak dijital bir çözüm geliştirdi.

Ortak program kapsamında, zamanında yapılan yol bakımı ve verimli bir rehabilitasyon sağlamak için kasabanın 380 km’lik yol ağını analiz etmek üzere yapay zeka içeren bir sistem yer alıyor. İlk olarak, ileriye dönük bakım yönetimini başlatmak için veri tabanı geliştirilecek ve bu veri tabanı BIM modeline entegre edilecek.

Hochtief; gelecekte yol durumu bilgileriyle zenginleştirilmiş BIM modellerinin, yolun dijital bir ikizine dahil edilmesinin beklendiğini ve bunun da verimli bir dijital yol durumu bakım programına yol açacağını belirtti.

Daha güvenli yollar

Hochtief yöneticisi Bernd Holtwick, “Çözümümüz yalnızca bir yolun mevcut durumunun haritasını çıkarmak için değil aynı zamanda yol eğilimlerini ve kursları da gözlemleyip analiz edebiliyor. Sürecin her aşamasına yapay zeka ekleyerek, veri maliyetini düşürüyor, daha iyi kararlar alabilmeyi sağlıyoruz. Bu sayede belediyelerin kaliteli ve güvenli yollar sunmasına yardımcı oluyoruz” dedi.

Herne Belediye Başkanı Frank Dudda, “Etkili planlamanın temeli, zayıf noktaları zamanında belirlemek ve bakım önlemlerinin mantıklı olduğu zamanları tam olarak kaydetmektir. Bunu yapmak için, yolların durumu hakkında sürekli veri toplamanın yanı sıra diğer belediye ve dış verilerle akıllı bağlantıya ihtiyacımız var. Hochtief ile olan bu ortaklık, yol bakımının çeşitli zorlukları için yenilikçi bir çözüm geliştirmemizi sağlıyor” sözlerini kaydetti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

scroll to top