Bakan Karaismailoğlu: “Aydın-Denizli arası ulaşım süresi 2 saatten 70 dakikaya düşecek”

Karayolları Genel Müdürlüğü, Türkiye genelinde yol ve alt yapı çalışmalarına tüm hızıyla devam ediyor. Bu kapsamda Aydın-Denizli Otoyolu Projesi’nde incelemelerde bulunan Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, proje kapsamında bugüne kadar 31 milyon metreküp kazı ve 26,5 milyon metreküp dolgu yapılırken, 163 kilometrelik otoyolun 116 kilometresinin de inşa edildiğini söyledi.

Aydın ve Denizli illeri tarım, sanayi, turizm ve İzmir limanına yakında olmalarıyla Türkiye’ye ekonomik olarak önemli katkılar sağlıyor. Bölgede daha konforlu bir yol güzergahı oluşturmak ve ulaşım süresinin kısalması için Aydın-Denizli Otoyolu Projesi’nde çalışmalar aralıksız sürüyor. Bu kapsamda Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu ile Karayolları Genel Müdürü Abdulkadir Uraloğlu, yapım çalışmaları devam eden Denizli Çevre Yolu Proje’si çalışmalarını yerinde incelemek üzere şantiye sahasına ziyarette bulundu. Şantiye sahasında açıklamalarda bulunan Karaismailoğlu, proje ile Ege, Akdeniz ve İç Anadolu arasında geçit konumundaki Denizli ve Aydın illerinin öneminin daha da arttığını ve yapılan yeni yol güzargahı ile turizm kapasitesinin daha da güçleneceğini söyledi.

“Turizm merkezlerine ulaşım kolaylaşacak”

Aydın-Denizli Otoyolu’nun İzmir-Aydın arasındaki kesimi işletmeye açılan İzmir-Aydın Denizli-Antalya Otoyolu’nun bir bölümünün yapıldığını ifade eden Karaismailoğlu, Kapıkule’den başlayıp İstanbul üzerinden Marmara ve Ege Bölgeleri’ni kat ederek Akdeniz’e ulaşacak kesintisiz otoyol ağını tesis ettiklerini söyledi. Proje ile Ege, Akdeniz ve İç Anadolu arasında geçit konumundaki Denizli ve Aydın illerinin öneminin daha da arttığını belirtti. Bölgenin en önemli ihracat merkezi konumundaki İzmir Limanı’na Denizli üzerinden sanayi ve tarım ürünlerinin daha kısa sürede nakledileceğini söyleyen Karaismailoğlu; Pamukkale, Efes, Didim, Kuşadası gibi önemli turizm merkezlerine, ulaşımın çok daha kolay ve hızlı bir şekilde gerçekleşeceğini açıkladı.

“Projede, yaklaşık 3036 çalışan görev yapıyor “

Otoyol ile bölgedeki tarım alanlarının genişleyeceğini, sanayi yatırımlarının ve istihdamın artacağını, turizm kapasitesinin daha da güçleneceğini ifade eden Karaismailoğlu, “Proje, yaklaşık 3036 çalışanla hızlı bir şekilde ilerlemeye devam ediyor. Projemiz toplam bedeli yaklaşık 1 milyar 100 milyon Euro civarında bulunuyor. Aydın-Denizli otoyolunun 140 kilometresi 2×3 şeritli ana yol, 23 kilometresi de 2×2 şeritli bağlantı yolu olmak üzere toplam 163 km uzunluğuna sahip. Yol güzargahı boyuncu; 13 viyadük, 100 köprü, 19 köprülü kavşak, 74 altgeçit ve 5 otoyol hizmet tesisi yapıyoruz” dedi.

Yılda toplam 731 milyon lira tasarruf sağlanacak

Aydın ve Denizli illeri arasında mevcut D-320 Karayolu üzerinde 45 adet sinyalize kavşak bulunduğuna dikkat çeken Karaismailoğlu, “126 kilometrelik bu güzergahın ulaşım süresi otoyol ile 2 saatten 70 dakikaya düşecek. Zamandan 560 milyon lira, akaryakıttan 168 milyon lira ve karbondioksit salınımının engellenmesinden 3 milyon lira olmak üzere yıllık toplam 731 milyon lira tasarruf edilmeyi hedefleniyor. Yollarımız kısaldıkça hız, konfor, güvenlik, tasarruf ve tabii ki kalkınma artıyor” sözlerini kaydetti.

Proje hızlı bir şekilde devam ediyor

Bakan Karaismailoğlu, projenin son durumuna ilişkin önemli bilgiler verdi. Aydın-Denizli Otoyolu’nun temelini Kasım 2020’de attıklarını hatırlatan Karaismailoğlu, “Proje kapsamında bugüne kadar 31 milyon metreküp kazı, 26,5 milyon metreküp dolgu yapıldı. 463 menfezin 257’si tamamlandı. 67’sinde ise çalışmalara devam ediyoruz. 79 alt geçitten 37’sinin yapımını bitirdik. 18’inin imalatını sürdürüyoruz. 3 köprünün betonarme imalatını tamamladık, 11’inin yapım çalışmalarına devam ediyoruz. Toplam 13 viyadüğün 8’inde de çalışmalarımızı sürdürüyoruz. 163 kilometrelik otoyolun 116 kilometresine yani yüzde 71’ine girdik. Toplamda 1,2 milyon ton üst yapı imalatı yaptık. Parasal gerçekleşme olarak yüzde 37 ilerleme kaydettik” ifadelerine yer verdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

scroll to top