Atık betonlar, Umman Beton ile geri dönüşüyor

Ankara merkezli çalışmalarını sürdüren Umman Beton, beton üretim tesislerinde ve inşaat alanlarında açığa çıkan atık betonlar için çözüm geliştirdi. Firma, geri dönüşüm ünitelerinde, saatte 30 ton atık beton ayrıştırılarak yeniden beton santrallerinde kullanılacak hale getirmek üzere çalışmalarını yoğunlaştırdı.

Türkiye’de yılda ortalama 100 milyon metreküpün üzerinde beton üretiliyor. Avrupa Hazır Beton Birliğinin (ERMCO) 2021 verilerine göre AB üyesi ülkelerin toplam üretim miktarı 272,5 milyon metreküp iken, Türkiye tek başına 105 milyon metreküp beton üreterek AB ülkeleri arasında birinci ülke olarak öne çıktı. Hazır beton üretimi ve inşaat sektöründeki büyümeye paralel olarak bu faaliyetler sırasında açığa çıkan atık betonun geri dönüştürülmesinin önemine dikkat çeken Umman Beton Santralleri Genel Müdürü Ahmet Bağcı; atık konusunun çözümü için Beton Geri Dönüşüm Sistemleri geliştirdiklerini kaydetti.

Ahmet BAĞCI-Umman Beton Genel Müdürü

Ahmet BAĞCI-Umman Beton Genel Müdürü

Atık Betonlar, işlenerek tekrar kullanılıyor

Firma tarafından geliştirilen beton geri dönüşüm sistemleri; taze beton üretimi sırasında açığa çıkan atık betonun içindeki agrega ve çimentonun yıkanarak ayrıştırılmasını ve beton santrallerinde yeniden kullanılacak hale getirilmesini sağlıyor. Umman Beton Genel Müdürü Ahmet Bağcı, ürettikleri beton geri dönüşüm üniteleri ile atık betonu geri kazandıracaklarını, bu sistemin proje yatırımcısına verimlilik ve maliyet performans açısından değer katacağını, çevre kirliliğinin önüne geçilerek kaynakların ve ülke ekonomisinin korunmasına da katkı sağlanacağını kaydetti.

Saatte 30 ton beton ayrışıyor

Beton geri dönüşümünün, atık beton miktarını azaltarak çevresel etkinin düşürülmesine ve sürdürülebilir inşaat uygulamalarının teşvik edilmesine yardımcı olduğunu da belirten Ahmet Bağcı, “Beton üretimi sırasında açığa çıkan atık betonun işlenerek yeniden kullanılabilir duruma getirilmesi sürecine beton geri dönüşüm süreci diyoruz. Prototipini geliştirdiğimiz beton geri dönüşüm ünitesi saatte 30 ton atık betonu ayrıştıracak kapasitededir. Bu işlemle atık beton agregalar kum, çakıl taşı vb olarak ayrıştırılır.  Bu agregalar ilgili hükümlere bağlı kalmak kaydıyla yeniden beton üretiminde veya temel dolgu malzemesi olarak yol yapımı vb inşaat projelerinde kullanılabilir. Beton geri dönüşüm sistemini, beton santrallerindeki üretim süreçlerine entegre edebildiğimiz gibi mobil veya sabit tesisler olarak da tasarlayabiliyoruz. Bu sistemler, kullanılmış betonun kırılması ve öğütülmesi için özel ekipmanlar içeriyor. Geri dönüşüm süreci, atık betonun kırılarak tekrar beton karışımlarında kullanılabilir hale getirilmesini sağlıyor” dedi.

Hem doğaya hem ekonomiye katkı sağlıyor

Umman Beton Genel Müdürü Ahmet Bağcı, şantiyelerde açığa çıkan atık betonun doğaya bırakıldığında telafisi mümkün olamayacak zararlara neden olabileceğine, geri dönüştürüldüğünde ise beton sektörüne yüzde 5 katkı sağladığına dikkat çekerek; beton geri dönüşüm üretim sistemlerinin önemini şöyle anlattı: “Atık betonun geri dönüşümü, çevre ve ekosistemlerin korunmasına yardımcı oluyor. Atık betonlar geri dönüştürüldüğünde, yeni beton üretimi için kullanılan doğal kaynakların tüketimi de azalmış olur. Bildiğiniz gibi beton kaplamalarda kullanılan kum ve çakıl, genellikle nehirlerden, göllerden ve deniz tabanından çıkarılıyor. Bu doğal kaynakların aşırı ve kontrolsüz çıkarılması, su ekosistemlerinin depolama ve yaşam süreçlerinin etkilenmesine yol açıyor. Geri dönüşüm, bu kaynakların daha kontrollü ve sürdürülebilir bir şekilde kullanılmasına katkı sağlıyor. Doğal kaynakları ve çevreyi korumak artık bir iş planı olmaktan da öte, mecburiyet. Geldiğimiz noktada, günümüzde buna birincil derecede önem vermemiz gerekiyor. Biz de beton üzerine çözümler üreten bir firma olarak profesyonelliğimizi ve tecrübemizi atıkların değerlendirilmesi konusunda çözüm üreterek kullandık. Beton üretim tesisleri için çevre etkisinin minimuma indirilmesi ve doğaya zararsız üretim; gereksinimden de öte zorunluluk haline geldi. Kontrollü sistemler olmadığı takdirde atıklar serbestçe doğaya bırakıldığında, atık beton donarak yeraltı kaynaklarını ve yeraltı sularını kirleterek, doğaya ve canlılara zarar veriyor. Bu yüzden beton atıklarının kontrollü şekilde toplanması ve geri kazandırılması önem taşıyor. Beton Geri Dönüşüm Sistemlerimizde; kalitesini kanıtlamış global markalarının ekipmanlarını kullanıyoruz. Beton geri dönüşümü, inşaat sektöründe giderek daha yaygın hale geliyor ancak yeterli değil. Umuyoruz ki doğal kaynakların tükenmesini önlemeye ve atık miktarını azaltmaya yönelik önemli bir çözüm olan bu sistemler, inşaat projelerinde daha çok talep görür ve kullanılır.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

scroll to top