ALSTOM, ESKİŞEHİR-KÜTAHYA-ALAYUNT-BALIKESİR DEMİRYOLU HATTI İÇİN ETCS SEVİYE 1 VE 2 İLE DONANIMLI TÜRKİYE’NİN İLK LOKOMOTİFİNİ TESLİM ETTİ

ALSTOM, TÜRKİYE CUMHURİYETİ DEVLET DEMİRYOLLARI (TCDD) İLE ANKARA’NIN YAKLAŞIK 260 KM DOĞUSUNDAKİ ESKİŞEHİR’İ EGE KIYISI YAKINLARINDAKİ BALIKESİR’E BAĞLAYAN HATTAKİ SİNYALİZASYON VE TELEKOMÜNİKASYON SİSTEMLERİNİ TEMİN ETMEK ÜZERE YAPTIĞI SÖZLEŞMENİN BİR PARÇASI OLARAK AVRUPA TREN KONTROL SİSTEMİ (ETCS) SEVİYE 1 VE 2 İLE DONANIMLI 26 LOKOMOTİFTEN İLKİNİ TESLİM ETTİ. 328 KM UZUNLUĞUNDAKİ BU DEMİRYOLU HATTI KÜTAHYA ŞEHRİNE DE HİZMET VERİYOR.

Yeni sinyalizasyon sistemi, TCDD’nin Eskişehir – Balıkesir koridorundaki demiryolu hizmetlerini verimli ve sorunsuz bir şekilde yönetmesini sağlayacak. Ayrıca hattın kapasitesinin artırılması da mümkün olacak.

Eskişehir – Kütahya – Alayunt – Balıkesir (EKB) projesi, tüm hattın tasarımını, imalatını ve teminini kapsayan EKB hattı için hatboyu ve araçüstü modernizasyon projesi olarak son teknoloji ERTMS/ETCS Seviye 1 ve 2’ye dayalı Alstom sinyalizasyon sistemi olan Atlas, anklaşman çözümü olan Smartlock ve bir entegre kontrol merkezi olan Iconis’i içermektedir. Ayrıca Alstom, hemzemin geçit sistemleri, teknik ekipman binalarının yanı sıra güç dağıtımı ve kesintisiz güç temini sistemlerini de temin ediyor. Alayunt – Afyon hat kesiminde de proje için GSM-R sistemi temin ediliyor.

Alstom MENAT ve Türkiye Genel Müdürü Mama Sougoufara, “Uzun vadeli bir ortak olarak, TCDD’nin demiryolu teknolojisini geliştirme ve hattın güvenlik ve kapasitesini geliştirme misyonunu desteklemeye devam etmeye kararlıyız. Yeni ETCS ile lokomotifler için eski Otomatik Tren Koruma sistemlerinin (ATP) imkanlarının ötesinde gelişmiş bir emniyet seviyesi sağlayacak. Ayrıca, EKB hattının toplam işletme maliyetini azaltacak ve ülkeler arasında ortak iletişimi sağlarken hat uzunluğu ve araçüstü ekipmanı standart hale getirecek. TCDD ile birlikte başardıklarımızla gurur duyuyoruz.” dedi.

Alstom, demiryolu araçları, metro ve tramvaylar için anahtar teslim ulaşım sistemleri sunarak, sinyalizasyon ve tren kontrol teknolojisinin önde gelen sağlayıcısı olarak 60 yılı aşkın bir süredir Türkiye’de faaliyet gösteriyor. İstanbul ofisi, proje yönetimi, mühendislik, eğitim ve bakım hizmetleri sunan, sistem ve altyapı proje ekiplerinin yanı sıra Alstom’un dijital ve entegre sistemler uzmanlığı için bölgesel merkeze ev sahipliği yapıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

scroll to top