AKILLI ŞEHİR TEKNOLOJİLERİ İÇİN ÖNÜMÜZDEKİ 5 YIL KRİTİK OLACAK

BİLİM KURGU FİLMLERİNDE İZLEDİĞİMİZ YAPAY ZEKANIN YÖNETTİĞİ ŞEHİRLERE, BUGÜN GELDİĞİMİZ TEKNOLOJİYLE DAHA FAZLA YAKLAŞIYORUZ. TEKNOLOJİ FİRMALARININ HAZIRLADIĞI RAPORLAR; 2028 İLA 2036 YILLARI ARASINDA AKILLI ŞEHİRLERİN ÖNE ÇIKAN KONULAR OLACAĞINI VE HAYATIMIZDA DAHA FAZLA YER EDİNECEĞİNİ GÖSTERİYOR. 60 ÜLKEYE TEKNOLOJİ İHRAÇ EDEN ARMA KONTROL, BAĞLANTI VE SENSÖR TEKNOLOJİLERİNİ KULLANARAK GELİŞTİRDİĞİ; TÜRKİYE’NİN İLK PATENTLİ TERS YÖN ENGELLEYİCİSİ, KİŞİSEL OTOPARK BARİYERLERİ VE SEL BARİYERLERİYLE AKILLI ŞEHİRLERİN TEMELLERİNİ ATIYOR. AKILLI ŞEHİRLER İÇİN ÇALIŞMALARINA HIZ VEREN ARMA KONTROL, BU ALAN İÇİN YENİ ÜRÜNLER ÜZERİNE AR-GE ÇALIŞMALARI YAPMAYA 2021 YILINDA DA DEVAM EDECEK.  

Üretimden sanayiye kadar birçok alanda yer almaya başlayan yapay zeka, kendisini akıllı şehirlere doğru evrimleştiriyor. Türkiye’nin akıllı şehir projeleri için teknolojiler geliştiren Arma Kontrol, yapay zeka temelli güvenlik sistemlerini tüm dünya ile buluşturmayı hedefliyor.

 “AKILLI ŞEHİR KAVRAMI ÖNCELİK VERDİĞİMİZ KONULARIN BAŞINDA YER ALIYOR”

Londra, Singapur, Hong Kong, Şangay, İstanbul gibi şehirlerin akıllı şehir çalışmaları ile desteklendiğini belirten Arma Kontrol Kurucusu ve Genel Müdürü Koray Kartal“Birçok dünya ülkesinin verimlilik, enerji tasarrufu, kamu yararı gibi amaçlarla önemsediği ve yatırım yapmaya başladığı akıllı şehirler, öncelik verdiğimiz konuların başında yer alıyor. Geliştirdiğimiz ürünlerimiz bugün dünyanın birçok ülkesindeki akıllı şehirde hayatın güvenli akışını sağlıyor. Geçtiğimiz yıl yatırım yaptığımız WOC Yazılım ile bu alana daha fazla odaklanarak ürünler geliştirmeye devam edeceğiz. Akıllı şehir uygulamalarında öncelikli olarak; yüz tanıma teknolojisi, park sistemleri, yayalaştırma projeleri, insansız ödeme ve insansız trafik kontrol sistemleri üzerinde çalışıyoruz” şeklinde konuştu.    

Arma Kontrol Kurucusu ve Genel Müdürü Koray Kartal

 “BELEDİYELERİN AKILLI ŞEHİR PROJELERİNİ HAYATA GEÇİRMEK İÇİN HAZIRIZ”

Ürünlerinin yapay zekâyla birleştiğini, güvenlik ve bariyer sistemlerinin birbiri ile konuştuğunu ifade eden Kartal, şöyle devam etti, “Tek merkezden yönetilebilir sistemler üzerine çalışmalarımızı her geçen gün artırıyoruz. Bu alanda ihtiyaçları çok iyi analiz ediyor ve bu ihtiyaçlara yönelik Ar-Ge ekibimizle çözümler geliştiriyoruz. Akıllı şehir teknolojileri için yatırım yapmak 2021 yılı planlarımız arasında yer alıyor. Önümüzdeki 5 yıl bu alan için oldukça kritik olacak. Bugün akıllı şehir teknolojilerinde ve insan kaynağında dünya ile yarışabilecek hatta dünyaya dahi ihracat yapabilecek konumdayız. Geliştirdiğimiz teknolojilerle yerel yönetim ve belediyelerin akıllı şehir projelerini hayata geçirmek için hazırız. Yüzde 100 yerli kaynaklarımızla kendi teknolojimizle geliştirdiğimiz akıllı şehir teknolojilerini en iyi kalite-fiyat performansı ile ülkemizin şehirlerinde hayata geçirmek istiyoruz. Bu alanda hedeflerimiz oldukça büyük, teknolojimizi sadece ülkemizle sınırlı tutmadan tüm dünya şehirlerine ulaştırmak istiyoruz. Ülkemizi dünyaya akıllı şehir teknolojileri ihraç eden bir noktaya taşımak istiyoruz.” 

TÜRK MALI ALGISINI YAŞATMAK İSTİYOR

Yapay zeka, yazılım ve bağlantı teknolojilerini birleştiren Arma Kontrol’ün geliştirdiği ürünler bugün birçok şehirde kullanılıyor. Yayalaştırma, trafik güvenliği, trafik yönlendirme, sel ve taşkınlar için bariyer ve güvenlik teknolojileri geliştiren şirket, akıllı şehirlerde Türk Malı kalitesini yaşatmak istiyor. Arma Kontrol’ün yapay zekâyla geliştirdiği insansız ödeme teknolojisi bugün Dubai Mazaya Mall’un otoparklarında kullanılıyor.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

scroll to top