Körfez geçişine bir adım kala

25 Nisan 2014 Cuma - 15:00
Kategori: Video Galeri

PAYLAŞ

Yapımına geçtiğimiz yıl başlanan ve toplam uzunluğu 427 km olan İzmir Gebze Otoyolu Projesinin yapımına yoğun bir şekilde devam ediliyor. Projenin başlangıç noktası olan Gebze'de ise Astaldi firmasının alt yüklenicisi olan Seta İnşaat, Hidromek iş makineleri ile otoyol ve viyadük çalışmalarını sürdürüyor. 

Firma, projede 10.5 km uzunluğunda otoyol inşaatı, güzergah üzerindeki viyadüklerin ve körfez geçiş köprüsünün bağlantı viyadüğünün yapımını üstleniyor

Yapımı devam eden ve Türkiye'nin en maliyetli projeleri arasında yer alan Gebze - İzmir otoyolu projesi inşaatı tüm hızıyla devam ediyor. Yap – işlet – devret modeli ile hayata geçirilen proje, 384 km otoyol ve 43 km bağlantı yolu olmak üzere toplamda 427 km uzunluğundan oluşuyor. Proje tamamlandığında, proje bünyesinde yer alan İzmit Körfez Geçişi Asma Köprüsü, dünyanın sayılı büyüklükteki asma köprüleri arasına girecek. Projenin yüklenici firmalarından biri olan Astaldi firmasının alt yüklenicisi Seta İnşaat, otoyolun başlangıç noktası olan Gebze'de çalışmalarını sürdürüyor. 1988 yılında kurularak çalışmalara başlayan ve 1989 yılından günümüze kadar olan süreçte yoğun olarak Astaldi firmasının alt yüklenicisi olarak çeşitli projelerde yer alan Seta İnşaat, Bolu Dağı Tüneli'nde kazı - dolgu, beton kaplama çalışmalarını üstlenmiştir. Bu güne kadar ağırlıklı olarak otoyol projelerinde yer aldıklarını belirten Seta İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Cengiz Ergüvenç, firmanın kuruluşundan bu güne kadar üç ortakla yola devam ettiklerini belirtiyor ve ekliyor, "Firmanın diğer iki ortağı Reşat Yıldırımoğlu ve Yahya İskender ile kurulduğumuz günden bu yana başarılı çalışmalara imza attık. Şimdi de Gebze – İzmir Otoyolu'nda yoğun bir şekilde çalışmalarımız sürüyor.” Seta İnşaat, Gebze İzmir Otoyolu projesinin başlangıç aşaması olan Gebze'de otoyol ve viyadük çalışmalarını hayata geçiriyor. Yaklaşık olarak 10.5 km uzunluğunda otoyol inşaatı ve güzergah üzerindeki viyadüklerin yapımını üstlenen firma, körfez geçiş köprüsünün bağlantı viyadüğünü de inşa edip çalışmalarını sonlandıracak. “Bizim üstlenmiş olduğumuz kısım toplam 10.5 kilometre uzunluğunda bir alanı kapsıyor. Yani geçiş köprüsünün kuzey ayağına kadar olan kısım şu anda bizim taahhüdümüz altında. Projenin yaklaşık yüzde 70'lik olan kısmını tamamladık ve çalışmalarımız sürüyor" diyen Ergüvenç, çalışmalara 2012 yılının ilk aylarında başlamış olduklarını belirtiyor. 

Projede Hidromek iş makineleri çalışıyor

Seta İnşaat yetkilileri, Hidromek iş makinelerinin yakıt tüketimi ve performans değerlerinden oldukça memnun olduklarını belirtiyor

Kazı ve dolgu çalışmalarının yoğunlukta olduğu projenin birçok farklı aşamasında Hidromek marka iş makinelerinin kullanımı tercih edilmiş. “Şantiyemizde Hidromek marka ekskavatörlerin üçü kırıcı ataşmanı ile çalışıyor. Zaten projede iki farklı kazı türü gerçekleştirdik. Çok sert olan zeminlerde dinamit kullanarak kazı yaptık. Geriye kalan kazıları da kırıcı ataşmanları ile tamamladık” diyen Seta İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Cengiz Ergüvenç, zeminin yüzde 80'nin kaya geri kalan kısmın ise kireç taşından oluştuğunu hatırlatıyor. Şu anda kazı çalışmaları, mevcut olan otoyolun hemen yan tarafında devam ediyor. İki adet Hidromek HMK 370LC HD paletli ekskavatörü kırıcı ataşmanı ile çalışırken,1 adet Hidromek HMK 300LC çıkan hafriyatı kamyonlara yüklüyor. İnşaat sahasında toplamda 7 adet Hidromek marka iş makinesi görev yapıyor. Bu makineler arasında iki adet Hidromek HMK 102S model kazıcı yükleyici de bulunuyor. Hidromek ile çalışmaktan son derece memnun olduklarını hatırlatan Ergüvenç, bu güne kadar herhangi bir sorun yaşamadıklarını belirtiyor ve ekliyor, “Bu projede Hidromek’in birçok farklı modelini, birçok farklı alanda kullandık ve kullanmaya da devam ediyoruz. Hidromek iş makinelerinin yakıt tüketimi ve performans değerlerinden oldukça memnunuz. Hidromek ekskavatörleri rakipleriyle kafa kafaya gidebilecek hatta daha üstün kapasitededir.” Bu proje öncesinde birçok bilinen iş makinesi markası ile çalıştıklarını belirten Ergüvenç, Hidromek ile çalışmaktan son derece memnun olduklarını ve bundan sonra da iş makinesi tercihlerinde Hidromek’in ön sırada yer alacağını belirtti.

Haberin devamı derginin gelecek sayısında