Ovit ve Cankurtaran tünellerinde sona yaklaşıldı

02 Kasım 2015 Pazartesi - 08:30
Kategori: Tünelcilik

PAYLAŞ

Ovit ve Cankurtaran tünellerinde sona yaklaşıldı
Ovit ve Cankurtaran tünellerinde sona yaklaşıldı

Doğu Karadeniz ekonomisini şahlandıracak olan Ovit ve Cankurtaran tünellerinde ışık göründü. Yılsonunda açılması hedeflenen ve çalışmaları son hızla devam eden tüneller, Karadeniz ile Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgeleri arasında aşırı kar ve çığ tehlikesi nedeniyle aksayan ulaşımı kesintisiz ve güvenli hale getirecek. Mesafeleri kısaltacak olan tüneller, Doğu Karadeniz’in ihracat hacmini artırırken ekonomisini de canlandıracak.
Rize’yi Erzurum’a bağlayan 2 bin 640 rakımdaki Ovit Geçidi’ne çift tüp geçit şeklinde inşa edilen Ovit Tüneli’nin yıl sonunda bitirilmesi hedefleniyor. 14 bin 700 metrelik uzunluğuyla Türkiye’nin en uzun tüneli olacak Ovit, bağlantı yollarıyla birlikte yaklaşık 1.5 milyar liraya mal edilecek. Hortik ve Güneyce tünellerinin yapımıyla birlikte Rize- Erzurum arasındaki mesafeyi 40 kilometre kısaltması planlanan Ovit Tüneli, 3 saatlik süreyi de 1.5 saate indirecek. 3 tünelin uzunluğu yaklaşık 50 kilometreyi bulacak. Hopa-Artvin karayolundaki 690 rakımlı Cankurtaran Geçidi’ni ortadan kaldıracak olan 5 bin 200 metre uzunluğundaki çift tüplü Cankurtaran Tüneli de Karadeniz’i Erzurum üzerinden İran’a bağlayacak. Tünel, Hopa-Borçka arasındaki karayolu ulaşımını da 30 kilometreden 18’e düşürecek.
Karayolları 10. Bölge Müdürü Selahattin Bayramçavuş da Ovit’in dünyada en uzun karayolu tüneli inşaatı olduğunu vurguladı. Bayramçavuş, her iki projenin de Türk mühendis ve işçileri tarafından hayata geçirildiğini sözlerine ekledi.

 

Yorumlar

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Giriş Yap

İLGİLİ HABERLER