Müşteri talebi, üretime yön veriyor

28 Aralık 2017 Perşembe - 10:15
Kategori: Röportaj

PAYLAŞ

Müşteri talebi, üretime yön veriyor
Müşteri talebi, üretime yön veriyor

Türkiye asfalt sektörünün önde gelen şirketlerinden Tekno Asfalt ve Tekno Endüstri, son dönemde ihracat hamlesi üzerine yoğunlaştı. Ankara’da oluşturulan yeni üretim üssü ile hem yurtiçi hem de yurtdışı satış rakamlarını arttıran firma, üretimde segmentasyon çalışmalarını da hayata geçirdi. Yaşanan değişimi ve geleceğe yönelik hedefleri konuşmak üzere Tekno Asfat ve Tekno Endüstri Genel Koordinatörü Tolga Poçan ve Tekno Asfalt Satış Proje Mühendisi Pınar Caymaz ile Ankara’da bir araya geldik.

Tekno Asfalt ve Tekno Endüstri şirketlerinin Genel Koordinatörü olarak göreve başladınız. Kariyeriniz ve Tekno Şirketler Grubu’nda üstlenmiş olduğunuz görev ve sorumluluklarınız hakkında bilgi alabilir miyiz?

Tolga Poçan (TP): Makine Mühendisi olarak mezun olduktan sonra Bilkent Üniversitesi’nde M.B.A üzerine yüksek lisans yaptım ve planlama, proje yönetimi alanında çalışmaya başladım. Karayolları Genel Müdüürlüğü Van Bölgesinde üç yıl makine arazi mühendisi olarak çalıştıktan sonra özel sektöre geçiş yaptım. Planlama mühendisliği alanında çeşitli şirketlerde görev aldıktan sonra MAN’da yaklaşık 8 yıl Üretim Planlama ve Program Yöneticisi olarak çalıştım. Sonrasında yenilenebilir enerji sektörüne geçiş yaptım ve Tekno Şirketler Grubu ile yollarımız o sırada kesişti. Tekno Şirketler Grubu’nda ilk aşamada iş hazırlama ve planlama görevlerini üstlenmiştim. Bildiğiniz gibi Tekno Asfalt yakın dönemde ihracat çalışmalarına hız verdi. Bu çalışmaların hem hızlanması hem de devam etmesi oldukça önemli. Ayrıca Benninghoven’ın Wirtgen tarafından alınması ile birlikte Benninghoven’in yönetsel konularda takibini de üstlenmiş oldum.

 

Tekno Asfalt ve Tekno Endüstri’nin koordineli bir şekilde çalışma gerekliliği, özellikle ihracat hamlesi ile daha da belirgin hale geldi. Şu anda en temel olarak amacımız, bizi daha ileriye taşıyacak olan sinerjiyi yaratmak. Tekno Asfalt, zaten Türkiye’de bir okul olarak görülüyor ve bu güne kadar her zaman öncü çalışmalara imza atmış ve atmaya da devam ediyor. Kendi üretimlerimizi yapmak fikri ile ortaya çıkan Tekno Endüstri de asfalt plentinin komponentlerinin ve ihracat ürünlerinin üretilmesinden sorumlu. Dolayısıyla her iki birimin de koordineli bir şekilde çalışması oldukça önemli. Her birimin kendi iç dinamikleri var ve bu dinamikleri de sinerjiye dönüştürüp var olandan daha başarılı bir noktaya çıkmak için çalışmalarımızı sürdürüyoruz.

Yönetsel bazda hem Tekno Asfalt hem de Tekno Endüstri tarafından neler değişti?

TP: Her şeyden önce asfalt grubunda satış proje mühendisliği sistemini devreye almaya karar verdik. Bu yeni sistemde artık satıştan sorumlu olan arkadaşımız, müşteri ile görüşmelere başlamasından asfalt plentinin çalıştırılmasına kadar olan süreci üstleniyor. Üretimi yapılması gereken komponentlerin Tekno Endüstri’ye doğru bir şekilde aktarılması, terminlerinin alınması, lojistik ve montaj süreçlerinin bu arkadaşlarımızın kontrolünde ilerlemesi, hem sürecin daha iyi kontrol edilmesini sağlıyor hem de sorun oluşma riskini minimize etmiş oluyor. Bu sistemin pilot uygulamalarını Limak ve Tekfen için gerçekleştirdiğimiz satışlarda uyguladık ve oldukça başarılı sonuçlar elde ettiğimizi fiilen görmüş olduk. Bu da bizlere doğru yolda olduğumuzun güzel bir işareti oldu.

Röportajın devamı Yol Teknolojileri dergisinin Kasım-Aralık sayısında...

Yorumlar

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Giriş Yap

İLGİLİ HABERLER