Dünya Yol Federasyonu (IRF ) 17.Toplantısı ve Sergisini Riyad’da düzenliyor…

29 Kasım 2013 Cuma - 18:15
Kategori: Makale

PAYLAŞ

Dünya Yol Federasyonu (IRF), 10–14 Kasım 2013 tarihlerinde Suudi Arabistan’ın Riyad kentinde “17. IRF Dünya Toplantısı ve Sergisi”ni düzenliyor. 

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme  Bakanı Sn. Binali Yıldırım’ın organizasyonun Onur Komitesi üyesi olduğu ve Karayolları Genel Müdürü Sn. Cahit Turhan’ın da “Uluslar Arası Erişim Komitesi”nde yer aldığı bu aktivitede, ayrıca asfalt ekipman ve malzeme üreticilerinin de yer alacağı bir sergi de bulunmaktadır.

Etkinlikte ayrıca Türkiye Asfalt Müteahhitleri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Sn. Ayberk Özcan da konferansın “Finansal Açıkların Kapatılması” konulu özel bir oturumunda davetli konuşmacı olarak bir sunu gerçekleştirecektir.

Bu aktivitenin Suudi Arabistan’da düzenlenmesinin bir nedeni, IRF Genel Başkanı’nın aynı zamanda Riyad Belediye Başkanı olması, diğer bir nedeni ise bu ülkedeki yollar ve alt yapının projelerinin devamını sağlamak için büyük yatırımların yapılmasına devam edilmesi olarak belirtilmektedir.

Bu noktada eğer bir parantez açarsak, Suudi Arabistan hükümetinin altyapı ve gelecekteki diğer ihtiyaçları karşılamak için bağımsız bir fon kurmuş olduğunu ve bu fonun çok önemli bir kısmının yeni ve iyileştirilecek otoyollar, yollar, köprüler, tüneller, yüksek hızlı raylar, trafik sistemleri ve toplu taşımacılığını da içeren çok modlu bir ulaşım sistemini inşa etmek için kullanılacağını görmekteyiz.

Bu projelerde ulaşım teknolojisindeki en son yeniliklerden bazılarının uygulanmasının da yer alacağı belirtilmektedir.

Endüstri tahminlerine göre, Suudi Arabistan'ın gelecek beş yıllık planında tüm ulaşım sektörü için 2020'e kadar 100 milyar $ olarak tahsis edilen yatırımın 30 milyar $’ı yeni ulaştırma projelerinde kullanılacaktır.

Suudi Arabistan Ulaştırma Bakanlığı, ülkenin 13 bölgesindeki ulaşım hizmetlerinin gelişmesini hedefleyen, Makah (41 milyon $ değerinde 7 proje), Cidde-Makah Otoyolunun ikinci aşamasını ve büyük şehirlerdeki çevre yollarını da kapsayan toplam 544 milyon $ değerinde 55 adet yeni yol projelerini ihale etmiştir.

Ayrıca Suudi Arabistan ile Umman’ı bağlayan bir otoyol 2013 yılı sonuna kadar tamamlanmış olacaktır.

Riyad’daki yol altyapısına ait iyileştirmeler ve yeni yolların yapımına ilişkin (çevre yolu, yeni tüneller ve köprüler ve ana yolları içeren) yatırımların 4 aşamaya bölünerek toplam 13,3 milyar $'a ulaşması beklenmektedir.

Halen çalışmaları süren bu büyük altyapı programlarının olduğu Arabistan’ın Riyad kentinde düzenlenecek bu aktivitede, katılımcıların bakanlar, yerel hükümet liderleri, üst düzey sanayi yöneticileri ve ulaştırma uzmanları ile iletişim kurmaları da bir fırsat olarak gösterilmektedir.

Organizatörler aktiviteye katılma nedenlerini şu şekilde sıralamaktadırlar:

  • Dünya çapındaki sanayi uzmanlarının sunacağı, en iyi tecrübe ve teknoloji çözümlerin eşlik edeceği güçlü ve etkili bir konferans programından yararlanmak.

  • Global endüstride etkili olan fikir liderleri ile iletişim ağı kurmak.

  • Ortadoğu'daki yatırımlardan önemli yol projelerinden sorumlu üst düzey karar verici kişilerle tanışmak ve etkinliğin 11 ana teması üzerinden mevcut ve gelecekteki fırsatları öğrenmek.

  • Endüstriyi ilgilendiren temel konular ile ilgili kapsamlı bir teknoloji ve ekipman sergisini ziyaret etmek.

  • Bütün sektörleri ilgilendiren farklı gereksinimler için “tarafları buluşturma” hizmetinden yararlanmak. (Temsilciler buluşturma programına kayıtlı diğer temsilcilerle toplantı talep edebilirler).

  • Dinamik ve hızlı gelişen bir başkentin, manzara ve mutfak lezzetlerinin tadını çıkarmak.

80'den fazla ülkeden endüstri katılımcısının yer almasının beklendiği bu aktivitede endüstri profesyonellerinin katılmasının Orta Doğu ve Suudi Arabistan’daki iş imkânlarının geliştirilmesi konusu bir fırsat olarak sunuluyor.

Türkiye Asfalt Müteahhitleri Derneği ile yoğun iletişim halinde olan IRF, ASMÜD ve üyelerine indirimli kayıt ücreti uygulayabileceklerini belirtmiştir.

İlgi duyulması halinde www.irf2013.org sitesinden konu ile ilgili diğer detaylar sağlanabilir.

 

Saygılarımla,

Gülay Malkoç

 

Yorumlar

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Giriş Yap