Geleneksel Asfalt Sempozyum ve Sergisinin Altıncısı Kasım 2013’de Ankara’da düzenleniyor…

15 Ekim 2013 Salı - 14:00
Kategori: Makale

PAYLAŞ

Diğer ulaştırma modları arasında yolların “kapıdan kapıya servis sunan” tek ulaşım modu olması, onu ayrıcalıklı kılar ve bu nedenledir ki YOLLAR,  bir ülkenin  “olmazsa olmazı” veya “ vazgeçilmezidir”.
Çok basit olarak örneklemek gerekirse, bir yakınımız hastalandığında gelen ambulans, demir veya gemi yolu ile hizmet veremez. 
Veya hava yolu kullansak bile, nihai noktaya bizi ancak kara yolu ulaştırır. 
Yani direk olarak karayolunu seçmesek bile,  diğer ulaşım modlarının tamamlayıcısı “ karayoludur” dersek yanlış olmaz.
Birçok avantajı ve sosyo ekonomik özelliğine istinaden bir ulusun gelişmişlik düzeyinin göstergesi olan nitelenen “karayolları”, bu nedenlerden dolayı uluslararası arenada bir  “değer” olarak kabul görür.
Ve her bir değer gibi hakkının teslim edilmesi gerekmektedir.
Yani özenle yapılmalı,  yapıldıktan sonra da gerekli korumaya alınmalı, beşikten beşiğe (cradle to cradle) anlayışı ile nesilden nesile sağlıklı bir şekilde miras bırakılmalıdır.   
Yolların yapımında, sayısız teknik üstünlükleri, sağlık ve çevreye duyarlı özellikleri, birçok amaca ve şarta uygun tipleri ile çeşitli uygulama alternatifleri ile sağladığı birçok avantajından ötürü ASFALT, sadece ülkemizde değil tüm dünyada yol üstyapılarının vazgeçilmez kaplama malzemesi olarak hep ilk sırada olmuş ve halen bu yerini korumaktadır; zira tüm dünyada yolların %90-95’nini asfalt ile inşa edilmekte olduğu bilinmektedir. 
Ülkemizde de asfalt endüstrisi tarafları, konunun önemine hassasiyetle yaklaşmakta, bu nedenle endüstride gelişmelerin ele alınacağı ve asfalt yol endüstrisine gelecekte yol gösterecek konuların tartışılacağı farklı organizasyonlar düzenlemektedir. 
Bu aktivitelerin en başında,  ilki 1996 yılında düzenlenen ve muhtelif aralıklarla yapılan Ulusal Asfalt Sempozyumları gelmektedir. Bu platform, ülkemizdeki tüm yol endüstri taraflarını biraya getirerek bilgi alış verişi yapılmasına,  sorun ve çözümleri dile getirerek tartışmaya ve bu sayede ülkemiz asfalt yol endüstrisini en iyiye taşımayı amaçlamak üzere koordine edilen ülkemiz asfalt yol endüstrisi için çok önem taşıyan bir organizasyondur.  
Altıncısı 27-28 Kasım 2013 tarihlerinde Ankara Sheraton Oteli ve Kongre Merkezi'nde gerçekleştirilecek Asfalt Sempozyum ve Sergisi, Karayolları Genel Müdürlüğü’nün önderliğinde, Yollar Türk Milli Komitesi’nin organizasyonunda Türkiye Asfalt Müteahhitleri Derneği’nin katkılarıyla düzenlenmektedir. ( http://www.asfalt2013.org)
Bu aktivite her ne kadar ulusal olarak adlandırılsa da, ülkemizdeki potansiyel yol işleri, Yap- İşlet- Devret projeleri gibi kapsamlı işler, yol ağı neredeyse doymuş olan Avrupa asfalt endüstrisine çok çekici gelmekte olduğundan, devamlı araştırma ve geliştirmeye açık olan BİTÜM ve ASFALT malzemesi konusunda araştırma geliştirme yapan malzeme - ekipman taraflarından söz konusu aktiviteye uluslararası bildiriler gönderme ve sergide yer alma talepleri alınmakta, bu durum da aktivitemizi uluslararası bir boyuta taşımaktadır.
Söz konusu aktivite oturumlarında ana başlıklar şunlar olacaktır:

  • Asfalt üstyapıların performansı ve durabilitesi   
  •  Asfalt üretimi ile yapımında yenilikler
  •  Üstyapı yönetimi, üstyapının bakımı ve onarım
  •  Asfaltta geri kazanımı
  •  Asfalt üretim ve uygulamalarında kalite kontrol ve kalite güvencesi
  • Sağlık, güvenlik ve çevre

İki gün süresince,  bilim kurulunca kabul edilen bildirilerin sözel olarak sunulacağı ve bir serginin yer alacağı bu aktivitede ayrıca ömür döngü maliyeti düşük, güvenli ve çevreci asfalt yolların yapımı amacıyla yürütülmesi gereken kalite ve çevre yönetim sistemlerinin tartışılacağı bir panel de düzenlenecektir.

6. Ulusal Asfalt Sempozyumu ve Sergisine ülkemiz asfalt endüstrisinin tüm taraflarını, akademisyenleri, bu alana ilgi duyan diğer tüm tarafları bildiriyle, dinleyici olarak veya sergide yer almak üzere davet ediyor,  bu aktiviteyi katılımlarınızla zenginleştirmenizi bekliyoruz.
27-28 Kasım 2013 ‘de Ankara’da görüşmek üzere, sağlıcakla kalın.

Saygılarımla,
Gülay Malkoç

Yorumlar

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Giriş Yap