Yeni trafik levhaları

30 Mart 2015 Pazartesi - 09:45
Kategori: Haber

PAYLAŞ

Yeni trafik levhaları
Yeni trafik levhaları

Karayolları Genel Müdürlüğü, ihtiyaçlar doğrultusunda yeni trafik işaretlerinin hayata geçirilmesi kararını aldı. Bazı işaretler güncellenecek.

laştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Karayolları Genel Müdürlüğü, bir süredir devam eden Trafik El Kitabı’nın güncelleştirilmesi çalışmalarında sona geldi. Türkiye’de karayollarında gündelik hayatta ihtiyaç doğan yeni bazı trafik işaretlerini, standart trafik işareti kapsamına alındı. Bu çalışma kapsamında bazı işaretlerin güncellenmesine de karar verildi. 211 tane olan trafik işaret levhası sayısı yeni levhalarla birlikte 243’e çıkacak.

 

Oyun yollar
Bundan böyle özellikle büyük şehirlerde trafiğin sıkışık olacağı yerler “Trafik Sıkışıklığı” levhasıyla işaretlenecek. Askeri araçların çıkabileceği yerlere ise levhalar konulacak. Özel trafik kurallarının uygulanacağı yollar için “Yaya öncelikli yollar” adı altında işaretli levhalar konulacak. Bu tür yollarda yayaların bütün yolu kullanabilme hakkına sahip olacak. Yol üzerinde oyun oynanabilecek. Bu yollarda hız sınır 20 km ile sınırlı. Büyükşehirlerde sürücüleri otoparkı olan toplu taşıma alanlara yönlendirmek için de yeni levhalar kullanılacak.
 

İşte önümüzdeki dönemde karayollarında görebileceğimiz yeni trafik işaret levhaları ve anlamları;

Trafik sıkışıklığı; Bu işaret levhası yolun ilerideki kesiminde trafik sıkışıklığı olabileceğini ve sürücülerin hızlarını düşürmeye veya durmaya hazırlanmaları gerektiğini belirtmek için kullanılacak. Levha aynı zamanda sürücülerin alternatif yolları kullanması değerlendirmesi içinde kullanılabilir.

Tramvay hattı ile oluşan kavşak: bu işaret levhası yolun bir tramvay hattı ile kesiştiğini, sürücülerin hızlarını düşürmeleri ve tramvaya yol vermelerini belirtmek için kullanılabilir.

Park yeri (metrodan yararlanacaklar için); bu işaret levhası metrodan yararlanmak isteyen sürücüler için tahsis edilmiş park yerini belirtmek amacı ile kullanılabilir. Tramvaydan yararlanacaklar için ise altına tramvay sembolü ile belirtilir.

Yüksek gerilim hattı; bu panel levha dikkat işaret levhasının altında kullanılır. Tramvay hattı ve elektrik hatları altından geçen araçlar için bir tehlike bulunması durumunda, yüksek gerilim hattı hakkında uyarıda bulunmak için kullanılır..

Çıkışı olmayan yol; sürücülerin kavşaklara yaklaşırken çıkışı olmayan yollara dönerek trafik güvenliğinin tehlikeye düşürmemek amacıyla kavşak yaklaşımlarında kullanılabilir.

Rampalı yaya geçidi; konulduğu yerde, rampalı (merdivensiz) yaya üst geçidi bulunduğunu belirtir.

Yaya öncelikli yol; özel trafik kurallarının geçerli olduğu yaya öncelikli yolların girişlerini belirtmek için kullanır.

1- Yayaların yolun bütün bir kesimini rahatlıkla kullanabilecekleri ve yol üzerinde oyun oynamalarına izin verildiğini,

2-Sürücülerin bu yol kesiminde kesinlikle 20/km saat hızını geçemeyeceklerini
3- Sürücülerin yayaları riske atmayacaklarını ve herhangi bir engelleyici davranışta bulunmayacaklarını, gerektiği taktirde duracaklarını,
4- Yaya öncelikli yollar ile diğer yolların oluşturduğu kavşaklarda, yaya öncelikli yollardan çıkan sürücülerin diğer yollardan gelen sürücülere yol vereceğinin anlaşılması.

Ağaç engeli; büyük araçların (kamyon, otobüs, tır vb.9 yola doğru uzanan ve sarkan ağaç dallarına çarpma olasılıklarının bulunduğunu belirtmek üzere dikkat işaret levhası ile birlikte kullanılır. Tehlikenin yönü levhada belirtilir.

Askeri araç; dikkat işaret levhası ile birlikte kullanılarak, seyredilen yol üzerinde ağır ilerleyen askeri bir araç olabileceğini ve hızın düşürülmesi gerektiğini belirtir.

Elektronik denetleme; konulduğu yol kesimlerinde elektronik cihazlarla hız ihlali, hız koridoru ihlali, trafik ışığı ihlali, trafiğe yasaklanmış alan ve şerit ihlali, v.b. kontrollerin yapılmakta olduğunu , ihlaller nedeniyle cezai işlemler yapılabileceğini bildirir.


 

Yorumlar

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Giriş Yap

İLGİLİ HABERLER