Büyük projelere beton üretimi

12 Ocak 2015 Pazartesi - 09:30
Kategori: Haber

PAYLAŞ

Büyük projelere beton üretimi
Büyük projelere beton üretimi

3. Boğaz Köprüsü inşaatı kapsamında yapımı devam eden Kuzey Marmara Otoyolu Projesi (Odayeri – Paşaköy Kesimi) ve TEM Edirne-Karaağaç Bağlantı Yolu Projesi’nde çalışmalar sürüyor. Bu iki önemli proje için Meka tarafından iki adet İstanbul’da bir adet de Edirne’de olmak üzere üç beton santrali kuruldu.  

 

Proje kapsamında Avrupa yakasında yer alan tüm viyadük, köprü, altgeçit ve üst geçitlerde kullanılan ön gerilmeli prefabrik beton kirişlerin üretimi, nakli ve montajı Ilgaz İnşaat tarafından yapılıyor. Aynı proje kapsamında, 3’ü Anadolu yakasında 3’ü Avrupa yakasında bulunan V6-V14-V17-V22-V23-V24 viyadüklerinin komple yapımı Ilgaz-Freysaş ortaklığı tarafından yürütülüyor. İlgili viyadükler ülkemizde ilk kez uygulanacak itme-sürme sistemiyle yapılacak, viyadüklerin toplam uzunluğu 7 kilometre.

TEM Edirne-Karaağaç Bağlantı Yolu Projesi

14 Temmuz 2013’te temeli atılan TEM Edirne-Karaağaç Bağlantı Yolu Projesi, Türkiye ile Yunanistan sınırında ki 2. geçiş noktası konumuna getirilmesi planlanan Pazarkule Sınır Kapısı’nı, Edirne Çevre Yolu’na yüksek standartlı bir yol ile bağlayacak. Proje kapsamında, 2.100 metre uzunluğunda 57 açıklıklı Meriç Köprüsü, 220 metrelik Tunca Nehri İkileme Köprüsü ve değişik uzunluklarda 8 adet (7 alt geçit, 1 üst geçit) köprünün yanı sıra Gazimihal, Yıldırım ve Fuar Kavşakları da yapılacak. 1650 adet köprü kirişinin kullanılacağı Edirne projesinde, demir kullanımı 32.000 ton; 225.000 m³ beton üretimi yapılacak. C45-C55 sınıflarında 42 bin metre fore kazığın çakılacağı TEM Edirne-Karaağaç Bağlantı Yolu, Meriç ve Tunca Nehirlerinden geçerek; Pazarkule Sınır Kapısı’na bağlanacak.

1994 yılında faaliyetlerine Adana merkezli olarak başlayan Ilgaz İnşaat, köprü ve viyadüklerde kullanılan öngermeli/öngermesiz kirişlerin üretimi, taşınması, launching girder ile montajı, komple köprü ve viyadük inşaatları, her türlü prefabrik beton eleman üretimi konularında Türkiye lideri konumuna geldi. Ilgaz İnşaat'ın 3. Köprü ve Bağlantı yolları kapsamında yürüttüğü projenin 2015 yılı Ekim ayında, Edirne Projesinin ise 2014 yılı sonunda tamamlanarak hizmete açılması planlanıyor.

Beton üretiminde Meka

 

Bu projeler kapsamında çözüm ortağı Meka tarafından; 2 adet İstanbul, 1 adet Edirne şantiyelerinde kullanılmak üzere toplam 3 adet beton santralinin teslimi yapıldı. İstanbul Uskumruköy tesisine kurulan MB-120W Sabit Beton Santrali ile üretilen kirişlerin beton sınıfları C35, C45 ve C55’tir. 8 adet I180’lik ön gerilmeli kirişin üretildiği Uskumruköy tesisinde toplamda 250.000 m³ prekast beton üretimi yapılması planlanıyor. İstanbul Göktürk-Fenertepe tesisine kurulan MB-120W Sabit Beton Santrali ile üretilen kirişlerin beton sınıfları ise C35 ve C45; 5 adet I180 ve 4 adet I120 kirişleri üretilmekte. Üretilecek olan bu kirişler, Avrupa yakasındaki viyadüklerde kullanılacak.

Meka’nın Edirne projesi kapsamında Ilgaz İnşaat’a teslimini gerçekleştirdiği son beton santrali ise C-120 Kompakt Beton Santrali oldu.

Yorumlar

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Giriş Yap

İLGİLİ HABERLER