Kartal’dan Atatürk Havalimanı 81 dakika

10 Kasım 2014 Pazartesi - 15:30
Kategori: Haber

PAYLAŞ

Aksaray ve Yenikapı metrolarını birleştiren 665 metrelik bağlantı İstanbullu’nun hayatını kolaylaştıracak.
Aksaray ve Yenikapı metrolarını birleştiren 665 metrelik bağlantı İstanbullu’nun hayatını kolaylaştıracak.

Aksaray ve Yenikapı metrolarını birleştiren 665 metrelik bağlantı İstanbullu’nun hayatını kolaylaştıracak. Bu bağlantı sayesinde Atatürk Havalimanı’ndan bir yolcu Anadolu yakasında Kartal’a kadar kesintisiz seyahat edebilecek. Ve sadece 3.65 lira ödeyecek.

Hürriyet'in haberine göre; Marmaray ve Hacıosman’a çalışan metro hattını Atatürk Havalimanı metro hattına bağlayan Akraray-Yenikapı arasındaki 665 metrelik bağlantı Başbakan Ahmet Davutoğlu tarafından açıldı. Aksaray-Yenikapı hattı ile Kartal’dan metroya binen bir yolcu Marmaray’a aktarma yaparak Yenikapı’ya, buradan da Aksaray- Havalimanı -Başakşehir hattına kesintisiz ulaşabilecek. Aynı hat sayesinde Yenikapı- Taksim-Hacıosman metrosuna da geçiş yapılabilecek. Yeni açılan hat ile Kartal Atatürk Havalimanı arası 81 dakikaya indi. Bağlantı sayesinde Topkapı-Sultançiftliği ve Otogar-Başakşehir metro hatları ile Merter-Bağcılar tramvay hattı da Marmaray ile entegre oldu.

Daha önce yürünüyordu
Aksaray-Yenikapı bağlantısı ile Kartal’dan yola çıkan bir yolcu Atatürk Havalimanı’na kadar raylı sistemle seyahat etme imkanını yakalayacak. Bağlantı açılmadan önce, Yenikapı’da inen bir yolcu Aksaray’a kadar yürüyor ya da Yusufpaşa-Yenikapı arasındaki otobüsleri kullanıyordu. Anadolu ve Avrupa yakasındaki raylı ulaşımı birleştiren Aksaray- Yenikapı metro hattı ile yolcular Yenikapı’dan metro ile Taksim, Levent, Mecidiyeköy, Maslak ve Hacıosman’a da kolay ulaşabilecek. Aksaray- Yenikapı hattı, Atatürk Havalimanı, Bağcılar, Başakşehir ve Olimpiyat Stadı’nı Yenikapı’ya bağlarken aynı zamanda Aksaray, Otogar, havalimanı, Marmaray ve İDO’nun da yolcu aktarma noktası oluyor.

Aksaray-Yenikapı metro hattı ile İstanbullular, Kartal’dan Atatürk Havalimanı’na 81 dakika, Yenikapı’dan Atatürk Havalimanı’na 36 dakika, Yenikapı’dan Olimpiyat Stadı’na 39 dakika, Taksim’den Atatürk Havalimanı’na 43.5 dakika, Mahmutbey’den Üsküdar’a 44.5 dakika, Başakşehir’den Taksim’e 55.5 dakika, Bağcılar’dan Mecidiyeköy’e 41 dakika, Üsküdar’dan Atatürk Havalimanı’na 45 dakika, Bağcılar‘dan Kadıköy’e ise 45.5 dakikada ulaşabilecek. Atatürk Havalimanı’ndan 2.15 TL bilet parası ödeyerek binen bir İstanbullu, Yenikapı’daki aktarma istasyonunda Marmaray’a binmek için 1.50 TL daha ödeyecek. Atatürk Havalimanı’ndan Anadolu Yakası’na geçmenin ücreti toplamda 3.65 TL.

Yorumlar

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Giriş Yap

İLGİLİ HABERLER