“Sektöre yenilikler katıyoruz”

16 Temmuz 2018 Pazartesi - 09:00
Kategori: Haber

PAYLAŞ

“Sektöre yenilikler katıyoruz”
“Sektöre yenilikler katıyoruz”

Asfalt sektörünün önde gelen üreticilerinden biri olan Atis Asfalt, İstanbul Avrupa yakasından Tekirdağ’a kadar toplamda saatte 1160 ton kapasiteli asfalt plent tesisleri ile sektöre hizmet veriyor. 600 ton/saat plentmiks tesisi, emilsiyon, modifiye bitüm tesisi, köpük asfalt tesisi, yalıtım, derz dolgu, roadmix, soğuk asfalt, poroz asfalt, stone mastik asfalt ve renkli asfaltlar çalışmaları da yapan firma, yatırımlarını sürdürüyor

2017 yılının asfalt üretimi açısından güzel bir yıl olduğunu belirten Atis Asfalt Genel Müdürü Hüseyin Tanrıseven, “Bizim için bereketli ve kazasız bir yıl oldu 2017 yılı. Temennimiz, bundan sonra ki yıllarında böyle geçmesidir” dedi. Son dönemde birçok sektörde, özellikle ekonomik nedenlerden dolayı bir yavaşlamanın hakim olduğunu belirten Tanrıseven, 2018 yılı ile ilgili değerlendirmesinde şunları söyledi, “Türkiye’de bulunan firmaların yarısı iyi, diğer yarısı kötü durumda olamaz. Bizler hep bir birimize bağlı ve en ufak aksaklıkta birbirimizi etkileriz. Evet, maalesef 2018 yılı şuan için çok iyi geçmiyor. Bu durum elbette ki hepimizi etkiliyor. İnşallah tez zamanda bu zor zamanı atlatır ve eskisinden daha iyi bir duruma geliriz.” Türkiye’nin gelişmekte olan ülkeler arasında yer aldığını ve her geçen gün yeni yol projelerinin hayata geçirildiğini belirten Tanrıseven, ilerleyen dönemde sektörün daha iyi bir duruma geleceğini kaydetti. Gelecekte daha büyük projelerde yer almak istediklerini ve bu doğrultuda çalışmalarını sürdürdüklerini belirten Tanrıseven, “Bu hayatta büyük hedeflerim var. Daha büyük projelerde bulunmak istiyorum. Sektörde büyümek için var gücümüzle çalışıyoruz. Hem ekonomiye katkı sağlamak, hemde daha fazla iş olanağı yaratmak istiyoruz. Bu benim en büyük hedefimdir” dedi.

Önceliğimiz kamu

 

Yakın dönemde yer aldıkları projeler ve üretimleri hakkında bilgi veren Hüseyin Tanrıseven, temel önceliklerinin kamu kurum ve kuruluşlarına, sonrasında da özel sektöre asfalt temin etmek olduğunu belirtti. İstanbul’dan Tekirdağ’a kadar bulunun bütün firmalara ve kamu kurumlarına üretim kalitesi ve hizmet açısından kendilerini kanıtladıklarını belirten Tanrıseven, “Bizim Avrupa yakasından Tekirdağ’a kadar toplamda saatte 1160 ton kapasiteli asfalt plent tesislerimiz bulunuyor. Bunların yanı sıra mekanik tesisi 600 ton/saat emilsiyon, modifiye bitüm tesisi, köpük asfalt tesisi, yalıtım, derz dolgu, roadmix, soğuk asfalt, poroz asfalt, stone mastik asfalt ve renkli asfaltlar yapıyoruz. Asfalt sektöründe bütün ürünlerle hizmet verebiliyoruz” dedi.

Poroz asfalt

Yakın dönemde hayata geçirdikleri projeler hakkında bilgi veren Tanrıseven, poroz asfalt konusunda gerçekleştirdikleri çalışmaları anlattı. Türkiye Jokey Kulubü Veli Efendi Hipodromu’na padog ve atların koştuğu kum pistin altına poroz asfalt uygulaması yaptıklarını söyleyen Tanrıseven, “Poroz asfalt, % 25 civarında boşluğu olan ve özel bir gradasyona sahip, geçirimli bir asfalt türü. Bu asfaltı Türkiye Jokey Kulubü Veli Efendi Hipodromu’na, padog ve atların koştuğu kum pistin altına uyguladık” dedi. Poroz asfaltın Türkiye’de pek uygulanmadığını ve bilinmediğini belirten Tanrıseven, “Poroz asfalt özellikle çok yağış alan Kuzey Avrupa ülkelerinde yaygın olarak kullanılıyor. Gerekli drenaj yapılırsa yol yüzeyinde hiç su kalmıyor. Bu, her şeyden önce sürücülerin için güvenli ve konforlu bir seyahat anlamına geliyor. Ayrıca şehir içinde su birikintisi olmaması, araçların yayalara su sıçratmasının da önüne geçilmiş oluyor” dedi.

Üretimde TSE ve CE belgesi

Atis Asfalt’ın hem TSE ürün belgesi hem de CE belgesi sahibi olduklarını ifade eden Hüseyin Tanrıseven, “TSE Belgesi, Türk Standartları Enstitüsü tarafından ürünlerin standartlara uygunluğunu belgeleyen, kaliteli üretimi teşvik eden önemli bir belgedir. Türk Standartları Enstitüsü tarafından yapılan denetimde ürünlerin emniyetli, kaliteli bir şekilde üretilip üretilmediği denetlenir. Bu denetimlerde üretimde kullanılan makine ekipmanın, üretim şartlarının, üretimde çalışan personellerin yeterliliği, laboratuvar alt yapısı ve firmada uygulanması gereken yönetim sistemlerinin uygulanıp uygulanmadığına bakılır” dedi. Standart gereklerinin firma tarafından karşılanması durumda TSE tarafından test edilmek üzere ürün numunesi alındığını belirten Tanrıseven, ürün numunesinin gerekli testlerden olumlu bir şekilde geçmesinden sonra ilgili firmaya TSE belgesinin verildiğini söyledi. CE belgesinin ise Avrupa Normlarına Uygunluk olduğunu hatırlatan Tanrıseven, şöyle devam etti: “CE işareti, AB normlarına uygunluğu ifade eder, ürünün ilgili yönetmelikteki gereklilikleri yerine getirdiğinin bir kanıtıdır. Tüketiciler için geliştirilmiş bir işaret değildir, garanti belgesi anlamına gelmez” dedi. CE, üzerindeki ürünün insanlara, hayvanlara ve doğaya zarar vermeyeceğini belgeleyen bir işaret olduğunu hatırlatan Tanrıseven, “Bu belge aslında ürünün pasaportudur diyebiliriz. Sanayiciler, ürünlerinin yerel ve global pazarda dolaşımını sağlayabilmek için CE işaretine sahip olmak zorundadır. Kısacası, CE işareti, kalitenin başladığı seviyenin bir kanıtıdır” dedi.

Haberin devamı, Yol Teknolojileri dergisinin Mayıs- Haziran sayısında...

 

 

 

 

Yorumlar

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Giriş Yap

İLGİLİ HABERLER