Beşirli Tünel’i hizmete açıldı

15 Mayıs 2018 Salı - 10:00
Kategori: Haber

PAYLAŞ

Beşirli Tünel’i hizmete açıldı
Beşirli Tünel’i hizmete açıldı

Yapımına devam edilen Kanuni Bulvarı kapsamında yer alan, Akyazı Tüneli içerisinden başka bir tüple ayrılan Beşirli Tüneli hizmete açıldı

Trabzon'da kamulaştırma maliyetleri dâhil olmak üzere yaklaşık 2,5 milyar liraya mal olması beklenen Kanuni Bulvarı Projesi'nde bir tünel daha hizmete girdi. Daha önce hizmete giren Akyazı Tüneli içerisinden başka bir tüple ayrılan tünel, tek giriş - çift çıkışı olması özelliği bakımından da devlet il karayolları arasında ilk olma özelliği taşıyor. Temeli 2011 yılının Mayıs ayında atılan ve yapımı 7 yıldır süren toplam 24 kilometre uzunluğunda 2x3 şeritli bölünmüş yol olarak yapımı devam eden Kanunu Bulvarı Projesi'nde 12 köprülü kavşak, toplam uzunluğu 6,5 kilometre olan 8 çift tüp ve 441 metre uzunluğunda 1 tek tüp olmak üzere toplam 17 tünel ve toplam uzunluğu 7 bin 888 metre olan 55 köprü bulunuyor. Şu ana kadar yaklaşık 1,5 milyar kamulaştırma bedeli ödendiği öğrenilen Kanuni Bulvarı kapsamında, güzergâhın tamamına ait işleri kapsayacak projenin 1,1 milyar liralık ihalesi de geçtiğimiz yıl gerçekleştirilmişti. Trabzon’un Yıldızlı mevkisinden başlayıp Trabzon - Maçka yolu Gözalan mevkisinde son bulacak bulvar inşaatında toplam uzunlukları yaklaşık 10 km olan ve delme çalışmaları devam eden Boztepe tüneli ve Bahçecik tünelleri de var. Bu tünellerin yanı sıra proje bünyesinde 0,4 km (çift tüp) uzunluğunda Çukurçayır 1 Tüneli, 0,3 km (çift tüp) uzunluğunda Çukurçayır 2 Tüneli, 0,5 km (çift tüp) uzunluğunda Gölçayır 1 Tüneli, 0,75 km (çift tüp) uzunluğunda Gölçayır 2 Tüneli de yer alıyor. Trabzon’un trafik sorununu önemli oranda çözmesi beklenen 3 gidiş - gelişli projede 5 metre genişliğinde sağlı, sollu yaya kaldırımları da bulunuyor.

Beşirli Tüneli hizmete girdi

Yapımı süren proje kapsamında daha önce hizmete giren Akyazı Tüneli içerisinden başka bir tüple ayrılan Beşirli Tüneli hizmete açıldı. Karayolları ekipleri, tünel boyunca son rötuşları yaparken tünel girişindeki dubaları ve levhaları kaldırarak yolun trafiğe açılmasını sağlandı. Tüneli ilk kez kullanan vatandaşlar Akyazı Tüneli içerisinden başka bir tüple Beşirli Tüneli'ne geçerken, şaşkınlıklarını ve memnuniyetlerini gizleyemediler. Akyazı Tüneli'ndeki tüplerin herhangi birinde kaza ya da yangın olduğunda araç ve yayalar, diğer tüpe geçip, tüneli rahatlıkla terk edebilecek. Öte yandan Akyazı bağlantı tüneli ve Beşirli Tüneli’nin trafiğe açılması ile Kanuni Bulvarı yolunun Eski Devlet Sahil yolu, Şenol Güneş Spor Kompleksi ve Karadeniz sahil yoluna bağlantısı tümüyle sağlanmış oldu.

Yorumlar

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Giriş Yap

İLGİLİ HABERLER