İSFALT'ın gizli kahramanları

30 Nisan 2018 Pazartesi - 09:45
Kategori: Haber

PAYLAŞ

İSFALT'ın gizli kahramanları
İSFALT'ın gizli kahramanları

Kazandırdığı yeniliklerle Türkiye asfalt sektörünün öncü kuruluşlarından biri olan İSFALT, çalışmalarını yoğun bir şekilde sürdürüyor. Bütün bu çalışmaların arkasında ise uzun yıllardır şirketin Ar-Ge biriminde görev alan ve yoğun bir emek harcayan kadın personeller bulunuyor. Ar-Ge departmanının çeşitli kademelerinde görev alan kadınların başarı öykülerini ve yaptıkları çalışmaları kendilerinden dinliyoruz.

Şebnem Ateş - Ar-Ge Mühendisi

Yük. Jeodezi ve Fotogrametri Mühendisiyim. 2004 yılından bu yana İSFALT’ta çalışıyorum. İSFALT Kalite Yön. ve Ar-Ge Müd. bünyesinde Lab.Mühendisi, Lab.Kalite Yöneticisi ve Ar-Ge Mühendisi olarak değişik pozisyonlarda görev aldım; şu anda da Ar-Ge mühendisi olarak görev yapmaktayım. İSFALT bünyesinde yer alan Ar-Ge birimimizde, kışla mücadele yöntemleri, üretim ve katkı malzemeleri, yol bakım - onarım/koruma sistemleri, ileri asfalt teknikleri ve yol teknolojileri konusunda ulusal ve uluslararası geniş çaplı literatür (patent, makale, standart, bildiri, kitap, rapor vs.) taraması - araştırması ve fizibiliteler yapıyor, yürütülen bilimsel çalışmalar sonucunda raporlar düzenleyerek tasarlanan ürünleri, uygulama projeleriyle beraber toplumun hizmetine sunuyoruz. Şu anda geliştirdiğimiz ürün reçete sayısı 133'e ulaştı. Ayrıca Ar-Ge çalışmaları kapsamında; bitümlü sıcak karışım dizaynlarının deneme üretimi fabrikalarımızda yapılıyor ve üretilen asfaltın test yoluna serim işlemi koordine ediliyor.

Nilgün Taybars – Ar-Ge Mühendisi

İTÜ Maden Fakültesi Jeofizik Mühendisliği Bölümü mezunuyum. 14 yıl İstanbul Büyükşehir Belediyesi Zemin ve Deprem Müdürlüğünde aktif olarak çalışmalar yaptım. Son 8 yıldır İSFALT AŞ Kalite Yönetim ve Ar-Ge Müdürlüğünde Ar-Ge Mühendisliği göreviyle asfalt sektöründeki çalışmalara devam etmekteyim. Müdürlüğümüzün TS EN ISO 9001 Kalite Yönetim Sistemi Kalite Delegesi olarak, Bütünleşik Kalite Yönetim Sistemi dokümanlarında tanımlanan çalışmaları yürütüyorum. Ar-Ge çalışmaları kapsamında yönetimimizin de desteğiyle, asfalt sektöründeki ulusal ve uluslararası inovatif çalışmalar ve teknolojik gelişmeleri takip ederek gerek ürün geliştirme gerekse yeni yöntem ve uygulamalar hakkında araştırmalar yaparak, hem şirketimizin kazancını artırmaya hem de sektöre ve ülkemize katma değer sağlamaya yönelik projeler geliştiriyoruz. Projelerimizin önemli bir kısmını üniversiteler, TÜBİTAK MAM Malzeme ve Kimya Enstitüleri, Karayolları Genel Müdürlüğü (KGM), Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile birlikte yürütüyoruz. Laboratuvar Ortamında Modifiye Edici Farklı Katkı Maddeleri Kullanılarak Yüksek Performanslı Asfalt Betonu Karışımlarının Tasarımı ve Değerlendirilmesi, Eski Asfalt Kaplamaların ve Lastik Atıkların Geri Dönüştürülerek Bitümlü Sıcak Karışımlarda Yeniden Kullanılması, Asfalt Kaplamalar İçin Koruma Amaçlı Çatlak ve Ek Yeri Onarım Malzemesi Geliştirilmesi ve İnşaat ve Yıkıntı Atıklarından Geri Kazanılan Malzemelerin Asfalt ve Yol Dolgu Malzemesi Üretiminde Kullanım Kriterlerinin Belirlenmesi projelerimizi bunlara örnek olarak verebiliriz.

Haberin devamı, Yol Teknolojileri dergisinin Mart-Nisan sayısında...

Yorumlar

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Giriş Yap

İLGİLİ HABERLER