İlerleme uçuş hızında

25 Nisan 2018 Çarşamba - 10:45
Kategori: Haber

PAYLAŞ

İlerleme uçuş hızında
İlerleme uçuş hızında

Wirtgen, Vögele, Hamm ve Benningoven tarafından tedirk edilen tesis ve makineler, İstanbul'un yeni havalimanı inşaasında hayati rol üstleniyor

Üç yılı geride bırakan inşaat çalışmalarının ardından, yolcu kapasitesi bakımından dünyanın en büyük havalimanı olarak öne çıkan İstanbul 3. Havalimanı’nın bu yıl içinde faaliyete girmesi bekleniyor. Başlangıçta iki olan pist sayısı, 2019’da üçe ve 2028’de proje tamamen sona erdiğinde de altıya ulaşacak. Dev havaalanı, aynı zamanda Türkiye tarihinin en büyük altyapı projesi olarak da dikkat çekiyor. Havaalanı inşaatlarında sık sık Wirtgen Grubu’na ait teknolojik çözümlere başvuruluyor. ön planda yer alıyor. İnşaat şirketlerinin projede tercih ettiği Wirtgen Grubu tesis ve makinelerinin sayısı 50’yi geçiyor. Net olarak belirtmek gerekirse, Benninghoven asfalt plentleri, Vögele finişerleri ve Hamm toprak/asfalt silindirleri, çalışmaların zamanında tamamlanması açısından kritik görevler üstleniyor. Beton taksi yollarının oluşturulmasında da yine Wirtgen kayar kalıplı finişerler kullanılıyor.

 

Hamm silindirleri ile sağlam bir zemin başına muazzam bir proje olarak öne çıkıyordu. Yaklaşık 9.000 ha’lık bu sahada, yüksek yük taşıma kapasitesine sahip bir zemin oluşturmak zorunluydu. Projede görev alan üç Wirtgen toprak stabilizatörü (WR 240, WR 200 ve WR 2500) ile 16 ton ağırlığındaki on adet Hamm 3516 silindiri, görevlerini başarılı bir şekilde yerine getirdi. WR stabilizatörleri ile zeminin güvenli bir şekilde stabilize edilmesi sonrasında, arasında bağlantı bulunmayan çakıl ve kırılmış taş katmanları, 3000 serisi silindirlerin altında sıkıştırıldı. Yüksek merkezkaç kuvvet ile statik doğrusal yükü bir araya getirme iddiasındaki Hamm silindirleri, kamyonlarla getirilen ve greyderler tarafından zemine 30-40 cm yükseklikte yayılan toprağı aşama aşama sıkıştırarak, altyapı için gerekli temeli meydana getirdi. Hafriyat çalışmalarına yönelik Hamm teknolojilerinin önemli avantajları arasında, firmanın geliştirdiği üç noktalı döner mafsal da yer alıyor. Her tür arazide yüksek seviye hareket yeteneği sunduğu ve engebeli zeminde bile manevra güvenliğini desteklediği belirtilen bu teknoloji, aynı zamanda sarsıntıları etkin bir şekilde sönümleyerek, sürüş konforunu üst noktaya taşıyor.

Haberin devamı, Yol Tekonolojileri dergisinin Mart - Nisan sayısında

Yorumlar

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Giriş Yap

İLGİLİ HABERLER