“İnşaat Zirvesi 18” sona erdi

24 Nisan 2018 Salı - 09:15
Kategori: Haber

PAYLAŞ

“İnşaat Zirvesi 18” sona erdi
“İnşaat Zirvesi 18” sona erdi

Süleyman Demirel Üniversitesi (SDÜ) İnşaat Topluluğu tarafından bu yıl yedincisi düzenlenen "İnşaat Zirvesi 18" sona erdi. İki gün süren etkinlikte, özellikle ulaşımın sürdürülebilirliği konusu masaya yatırıldı.

Zirve kapsamında “Sürdürülebilir Yol Ulaştırması” panelinde İstanbul Gelişim Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mustafa Karaşahin “İnşaat mühendisliği, bilgi ve becerisini insan refahı için harcayan kişi olarak tanımlanıyor. Bu bağlamda da elbet inşaat mühendisliği kutsal ve büyük sorumluluk isteyen bir meslek” dedi. Sürdürülebilirliğin son kırk yıldır çok gündemde olduğunu belirten Karaşahin, artan çevre kirliliği, sağlık problemleriyle birlikte sürdürülebilirliğin bütün sektörlerde uygulanması istenen bir olgu haline geldiğini ifade etti. Karaşahin, sürdürülebilirliği, “İhtiyaçların giderilmesinde gelecek nesilleri de gözeterek ve düşünerek proje üretme sanatı” olarak tanımladı. Ulaştırmanın, bir ülkenin gelişme endeksinin göstergesi olduğunu belirten Karaşahin, “Ulaştırma sektörü, gelişmiş ülkelerde ciddi bir ilerleme içerisinde. Ülkemizde de 2002’den beri ciddi yatırımlar yapılmaya başladı” diye konuştu. Karayolları Genel Müdürlüğü Ar-Ge Dairesi Başkanlığı Kalite Yönetim ve Ar-Ge Şubesi Müdürü Ahmet Sağlık da inşaat mühendisliği bölümünde müfredatında genel olarak ulaştırmanın yeterli şekilde yer almadığına ancak Süleyman Demirel Üniversitesi'nın bu konuya daha ağırlık verdiğini ve ülkedeki açığı kapattığını belirtti. Sürdürülebilirliğin son yıllarda çok popüler olduğunu ifade eden Sağlık, “İhtiyaçlarımızı karşılamak için kullandığımız kaynakların sadece bizim değil, gelecekteki bütün nesillerin olduğunun farkında olmamız gerekiyor. İnşaat sektöründe de çevreye zarar vermeden, sosyal yönden daha konforlu, sağlıklı ve teknolojik olmasını göz önünde bulundurarak sürdürülebilirliği devam ettirmek gerekiyor” dedi. Sürdürülebilirliğin üç ana temelden meydana geldiğini söyleyen Sağlık, sosyal, ekonomik ve çevre kavramlarını olmazsa olmaz parametreler olarak tanımladı. Sağlık, sürdürülebilirlik kapsamında Karayolları Genel Müdürlüğü’nde yapmakta oldukları çalışmalardan söz ederek çevreye verilen zararın nasıl azaltılabileceğinin yöntemlerini anlattı.

Kaynak kullanımına dikkat edilmeli

 

Etkinlikte konuşma gerçekleştiren Metgün İnşaat Labaratuvar Müdürü Seyit Ali Yıldırım, “Sürekli yeniliğe ve Ar-Ge’ye açık olmalıyız. Görevimiz gelecek kuşaklara sağlıklı ve iyi bir çevre bırakmak. O sebeple bir şey yaparken ömrünü düşünerek yapmak lazım" dedi.

Yıldırım, sürdürülebilirlikte çevre faktörü kadar ekonomik boyutun da önemli olduğunun altını çizerek bu noktada atık malzemelerin değerlendirilmesi için projeler ürettiklerini belirtti. Yıldırım, ülke bazında ne oranda geri dönüşüm yapıldığının sayısal olarak bilgisinin olmadığını, bu alanda daha çok çalışmalarda bulunulması gerektiğini söyledi.

Dönem olarak ciddi değişimlerin ve gelişimlerin içerisinde olduğumuzu belirten Onur Taahhüt Kalite Kontrol Müdürü Süha Aray, “Kaynaklarımızı hoyratça kullanma hakkımız yok” dedi. Sürdürülebilirlik kapsamında sektöre dair teknik bilgiler paylaşan Aray, kaynakların hızla tükenmekte olduğuna ve gelecek nesilleri gözeterek hareket edilmesi gerektiğini ifade etti. Asfalt Müteahhitleri Derneği Genel Koordinatörü Gülay Malkoç da kuraklık, iklim değişikliği, sera gazı etkisi, küresel ısınma gibi birçok tehdit içerisinde olduğumuz günümüz koşullarında sürdürülebilirliğin çok büyük öneme sahip olduğunu belirtti. İnsanlığın karşılaştığı problemlerde bütün endüstrilere yükümlülükler düştüğünü ifade eden Malkoç, Avrupa Birliği’nde ve uluslararası platformda sürdürülebilirlik kavramına değindi.

Farkındalık yaratan projeler

SDÜ Rektör Yardımcısı, Mühendislik Fakültesi Dekanlığı, İnşaat Mühendisliği Bölümü, Ulaştırma Anabilim Dalı Başkanlığı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Saltan, proje ve öğrenci odaklı bir üniversite olmaya çalıştıklarını belirtiyor. İnşaat Zirvesi, Pembe Baret projelerinin yanı sıra SDÜ İnşaat Topluluğu öğrencilerinin kendi yönetim binalarını kendilerinin inşa ettiğini, bu anlamda da Türkiye'de bir ilke imza attıklarını bildiren Prof. Dr. Mehmet Saltan, “Mühendislik Fakültesi'nin 42 yıllık bir bilgi birikimi, deneyimi ve uzmanlığı var. Bu da çok değerli bir sinerji yaratıyor. Rektörlük Yönetimi olarak biz de öğrencilerimize güveniyor, özgürlük tanıyoruz. Onlar da şaheser projeler hayata geçiriyorlar” dedi. Pembe Baret Projesi 8 Mart 2016 tarihinde Dünya Kadınlar Günü etkinlikleri kapsamında başlatıldı. 8 Mart 2017 tarihinde ise Türkiye genelindeki tüm Mimarlık ve Mühendislik Fakültesi'ndeki 8 bin 182 öğrenci, 477 akademisyen, Türkiye Büyük Millet Meclisi'ndeki (TBMM) 58 parlamenter olmak üzere 10 bin Pembe Baret dağıtıldı. Bu proje, 2017 Türkiye'nin En İyi Sosyal Sorumluluk Kampanyası Jüri Farkındalık Ödülü’ne değer görüldü. İnşaat Zirvesi'nde ise her yıl bütünleşik sektörün en büyük aktörleri bilgi paylaşımında bulunuyor. 2018'de ayrıca Doğal Hayatı Koruma Vakfı (WWF- Türkiye) işbirliği ile katılımcılar adına nesli tükenme tehlikesi altında olan ''Kırmızı Liste''deki hayvanları ''EVLAT'' edinildi.

Sektörden yoğun katılım

Etkinlikte, Türkiye Asfalt Müteahhitleri Derneği Genel Koordinatörü Gülay Malkoç, KYK Yapı Kimyasalları Pazarlama Lideri Halil Karakulak, Antalya İnşaat Mühendisleri Odası Şube Başkanı Mustafa Balcı, Ağaoğlu Holding Ceo’su Hasan Rahvalı, TEMESİST Endüstriyel Depo ve Raf Sistemleri Geliştirme Müdürü Hülya Madakbaş, Büyük Selçuklu Oturumunda da Isparta Yeşilay Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Ahmet Aydın, İstanbul Gelişim Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mustafa Karaşahin, Karayolları Genel Müdürlüğü Ar-Ge Dairesi Başkanlığı Kalite Yönetim ve Ar-Ge Şubesi Müdürü Ahmet Sağlık, Metgün İnşaat Laboratuvar Müdürü Seyit Ali Yıldırım, Onur Taahhüt Kalite Kontrol Müdürü Süha Aray, Yenigün İnşaat Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ruşen Cihat, Yüksel İnşaat Yönetim Kurulu Üyesi Cihan Candemir, Antalya Bilim Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Necati Ağıralioğlu, Rönesans İnsan Kayakları Müdürü Müge Muslu, AIESEC TÜRKİYE- Ertuğrul Filik ve İbrahim Ozan Yener öğrencilerle bir araya geldi.

 

Yorumlar

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Giriş Yap

İLGİLİ HABERLER