KGM, kışa hazır

27 Aralık 2017 Çarşamba - 16:30
Kategori: Haber

PAYLAŞ

KGM, kışa hazır
KGM, kışa hazır

Türkiye’nin ulaşım ağının büyük bir kısmından sorumlu olan KGM, ülkenin çeşitli bölgelerinde etkisini göstermeye başlayan sert kış şartları ile mücadele etmeye başladı. Ülke genelindeki kışla mücadele çalışmalarında, 7.994 adet makine ve ekipman, 250'sinde kamera bulunan 3 binin üzerinde araç takip sistemi ile 11.288 personel görev yapıyor.

Türkiye’nin ulaşım ağının büyük bir kısmından sorumlu kuruluş olan Karayolları Genel Müdürlüğü (KGM), kış mevsiminde vatandaşların güvenli, rahat ve huzurlu bir ortamda yolculuk yapmaları için yurt genelinde otoyollar, devlet ve il yollarında 7 gün 24 saat çalışma esasına göre kar ve buzla mücadele çalışmaları yapıyor. Bu kapsamda uygulanan kış programındaki yolların, önem derecelerine, trafik kapasitelerine göre büyük bir kısmının, olağanüstü durumlar dışında devamlı açık tutulması amaçlanıyor. Ülke genelindeki 67.599 km’lik yol ağından 60.711 km devlet ve il yolu, 1669 km otoyol üzerinde yapılan karla mücadele çalışmaları kapsamında, 7.994 adet makine ve ekipman, 250'sinde kamera bulunan 3 binin üzerinde araç takip sistemi ile 11.288 personel görev yapıyor. Kar ve buzla mücadele, yolda karın birikmesini önlemek, biriken karı yoldan uzaklaştırmak ve buz tutan kesimlerde kaymayı önlemek amacıyla yapılan çalışmaları kapsıyor. Kar ve buzla mücadelede çalıştırılacak makine ve ekipmanlar ile tuz ve aşındırıcı (agrega); yol boylarında bulunan “Refüj Yeri” olarak adlandırılan Bakımevleri, Cankurtaranlar ve Şube Merkezlerinde personeli ile birlikte 7 gün 24 saat hazır olarak bulunduruluyor. Karla mücadele çalışmaları kapsamında vatandaşların yolda kalmasını engellemek amacıyla Genel Müdürlük bünyesinde Karla Mücadele Merkezleri kurulmuş durumda. Kapalı yollar ve karla mücadele çalışmalarının "online" gösterildiği haritaların yer aldığı merkezde, Türkiye'nin yol ağı ve anlık trafiği 7 gün 24 saat 8 monitör üzerinden takip ediliyor, karla mücadele araçları izlenerek kameralı araçların 3G üzerinden görüntüleri alınıyor.

Buzlanma öncesi uyarı sistemi

Merkezden Türkiye'nin tüm yol ağı takip ediliyor, bölge müdürlükleri ise kendi sınırları içindeki çalışmaları ve yolların durumunu izleyebiliyor. Araç takip sistemi sayesinde iş makinelerinin karla mücadele çalışmaları sırasında herhangi bir arızayla karşılaşmaları durumunda buradan müdahale ediliyor ve takviye ekip gönderilmesi sağlanıyor. Buzlanma olan kesimlerde yapılacak buz mücadelesi için 2017-2018 kış programında karla mücadele çalışmaları kapsamında otoyol, devlet ve il yollarında, 481 bin ton tuz, 462 ton kimyasal buz çözücü madde çözeltisi ve 100 ton üre hazır bulunduruluyor. Ayrıca yol üzerinde kar birikmesini önlemek amacıyla tehlikeli kesimlerde yol boyunca 613 km kar siperi bulunuyor. Türkiye’de bir ilk olarak projelendirilen Erken Buz Algılama ve Önleme Sistemi, Bolu Dağı Geçişinde uygulanıyor. Trafik akışının yoğun olduğu Bolu Dağı Tüneli ile Boğaziçi ve Fatih Sultan Mehmet köprülerine yerleştirilen sabit kameralarla merkezden canlı izleniyor.

Yola çıkmadan önleminizi alın

Karayolları Genel Müdürlüğü tarafından yapılan bu çalışmaların yanında, karlı ve buzlu yolları kullanan vatandaşlara da önemli sorumluluklar düşüyor. Kış günlerinde seyahat edecek yol kullanıcılarının, yola çıkmadan önce seyahat güzergahı hakkında, 0312 415 88 00 veya 0312 425 47 12 no’lu telefonlardan veya ücretsiz ALO 159 hattından, ayrıca; KGM web sitesi www.kgm.gov.tr adresinden hizmete sunulan güzergah analizi programı ile yol kullanıcıların en uygun güzergahı ve alternatiflerini, kapalı ve çalışma yapılan yolları, yol ve hava durumunu, yol boyu tesislerini ve önemli yerleri internetten görsel olarak sorgulamaları gerekiyor. Yol kullanıcılar her zaman kış şartlarına hazırlıklı olması da kazaları minimuma indirmek için son derece önemli.

Kış mevsiminde yol kullanıcılarının bilmesi ve yapması gerekenleri, KGM yetkilileri ise şu şekilde sıralıyor:

* Yolda kar yağışı ve tipi nedeniyle görüş mesafesinin düşmesi ile araçların önünü göremez hale geldiği durumlarda trafik güvenliği, kazaların önlenmesi, can ve mal güvenliği açısından yollar geçici süre trafiğe kapatılabilir.

* Tipili ve uzun kar yağışlarında kar ve buzla mücadele ekiplerinin yolu açmak ve güvenli hale getirmek için en yüksek performanslarını gösterseler bile, karayolunun normal duruma gelmesinde gecikmeler olabilir.

* Olumsuz hava şartlarının artması, kar yağışı, tipi ve aşırı buzlanmanın sürekliliği karayolunun kapanmasına sebep olabilir.

* Yol sathına atılan tuzun -12 °C’ nin altındaki sıcaklıklarda buz ve karı eritme etkisi yoktur.

* Seyahat edilen yol güzergahında, bölgesel olarak hava koşulları hızlı değişkenlik gösterebilir.

* Olumsuz kötü hava şartları nedeniyle kapatılan yol kesimlerinde yola girmek için ısrarcı olunmamalı, mahsur kalan araçların şerit ihlali yapmadan bulundukları şeridi terk edilmemeli ve görevlilere yardımcı olunmalıdır.

* Kar ve buzla mücadele araçları görüldüğü zaman yavaşlayıp geride kalınmalı ve sollama yapılmamalıdır. Çünkü önünüzdeki yolda kar temizlenmemiş olabilir.

* Kışın seyahate çıkmadan önce seyahat güzergahı yol durumu ve hava durumu ile ilgili bilgi toplanmalı, araçta mutlaka zincir, çekme halatı ve takoz bulundurulmalıdır.

* Kış lastiği olmayan ve donanımsız araçlarla yola çıkıldığında özellikle rampalarda lastiklere zincir takmak için durulduğunda, TIR tabir edilen kamyonların kayarak yolu kapattıklarına sıkça rastlanmaktadır.

* Bu nedenle sürücülerin yağış esnasında;

* Araç takip mesafelerin artırılmalı,

* Hız azaltmalı,

* Trafik işaret ve işaretçilerine uyulmalı,

* Şerit ihlali yapmamalı,

* Buzlanma olan kesimlerde, çok daha tedbirli ve dikkatli olunmalı,

* Hava, yol, araç ve psikolojik durumlar dikkate almaları, yorgun ve uykusuz yola çıkmamaları,

* Direksiyon başında cep telefonu ile görüşme, sigara içme gibi dikkat dağıtıcı davranışlardan kaçınmaları ve görevlilerin önerilerine uymaları gerekmektedir.

 

Yorumlar

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Giriş Yap

İLGİLİ HABERLER