Tekirdağ’da Cat ve Metso atağı

22 Aralık 2017 Cuma - 09:15
Kategori: Haber

PAYLAŞ

Tekirdağ’da Cat ve Metso atağı
Tekirdağ’da Cat ve Metso atağı

Bölgede hayata geçirdiği başarılı projeler ve yaptığı yatırımlarla bilinen Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi, iş makinesi yatırımlarına devam ediyor. Son olarak Borusan Cat’ten 8 adet Cat 140 M greyder ve bir adet de Metso LT 1110 mobil konkasör alan belediye, yol ve geri dönüşüm çalışmaları üzerine yoğunlaşmaya hazırlanıyor

Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi, makine yatırımlarını hız kesmeden sürdürüyor. Hayata geçirdikleri geri dönüşüm ve altyapı çalışmalarına hız katmak ve vatandaşa verdikleri hizmet kalitesini arttırmak amacıyla Borusan Cat’ten satın aldığı 8 adet greyder ve bir adet mobil konkasörü düzenlenen törenle parkına kattı. Törende katılan Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Başkanı Kadir Albayrak, kurdele kesimi ile birlikte makineleri teslim aldı. Törenin ardından yapılan yatırımla ilgili Makina Market'e açıklamalarda bulunan Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcı Mehmet Zeki Gürcün, yeni alımların Devlet Malzeme Ofisi aracılığı ile gerçekleştirildiğini ifade etti. Toplam yatırım bedelinin 9 milyon 809 bin TL olduğunu belirten Gürcün, “2014 yılında Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi’nin yönetimini devraldığımızdan bu yana Fen İşleri Müdürlüğü kapsamında 308 adet makine, ekipman ve teçhizat aldık. Bu alımlar için toplamda 60 milyon 547 bin TL harcama yaptık” dedi. Fen İşleri Müdürlüğü, belediye sınırları içerisinde yaklaşık 6 bin 300 metrekare alana yayılmış olan 2 bin 100 kilometrelik bir yol ağından sorumlu. Bu yolların önemli bir kısmı eski köy yollarından oluşurken, 385 km şehir içi ana cadde, bulvar ve meydanlar bulunuyor. Bu kadar geniş bir alanda zamanında ve sağlıklı bir hizmet verebilmek için makine ve ekipman yatırımlarına önem verdiklerini ifade eden Gürcün, “İl Özel İdarelerin sorumlu olduğu alanlar belediye bünyesine alındıktan sonra, idareye bağlı olan makine parkı da bize verildi. Ancak makinelerin çoğu çok eski ve işlevini yitirmek üzereydi. Biz de hizmet ağımızı ve bu kapsamda ihtiyacımız olacak makine ve ekipmanları doğru bir şekilde tespit ederek çalışmalara başladık” dedi.

Geri dönüşümde tercih Metso

 

Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi, kentsel dönüşüm kapsamında özellikle yıkımı yapılan binalardan çıkan molozu değerlendirmek için 2016 yılında mobil konkasör yatırımı gerçekleştirmişti. Borusan Cat’ten Metso Lokotrack LT 1110 model darbeli kırıcı satın alan belediye, bu yatırımdan tam bir yıl sonra yine aynı model makinenin ikincisini de aldı. İlk aldıkları makinenin üretim ve performansından son derece memnun kaldıklarının altını çizen Gürcün, “Biz aslında sabit bir kırma eleme tesisi kurmak istiyorduk ve bu yönde araştırma yaptık. Ancak sabit tesisten istediğimiz verimi alamayacağımızı hesapladık ve mobil almaya yöneldik. Makine seçerken de çok zorlandığımızı söyleyemeyiz çünkü geçen yıl aldığımız Metso Lokotrack LT 1110 modelinden son derece memnunduk. Yine bir pazar araştırması yaptık ancak tercihimiz yine Metso oldu” dedi. Mobil konkasörleri yeni açılan maden ocaklarında da kullandıklarını ve bu nedenle ikinci bir makine yatırımına ihtiyaç duyduklarını kaydeden Gürcün, açıklamalarına şöyle devam etti: “2016 yılında Borusan Cat’ Metso Lokotrack LT 1110 model mobil kırıcı aldık. Makinenin performansından çok memnun kaldık. Makinenin arıza yapmaması, yine aynı makineyi tercih etmemize neden oldu. Şu anda makinelerimiz yeri geldiğinde maden ocaklarındaki üretime destek verecek, yeri geldiğinde de kentsel dönüşüm çalışmalarımızda kullanacağız. Çalışmalara bu hızla devam edersek belki üçüncü makineyi bile alabiliriz.”

“Cat’in avantajı joystikli olması”

Greyder seçimleri hakkında da açıklamalarda bulunan Mehmet Zeki Gürcün, “Greyderlerle ilgili olarak yaptığımız fiyat ve performans karşılaştırmalarında Cat markasının öne çıktığını gördük. Bizi etkileyen ve Cat’e yönelmemizi sağlayan en büyük özelliğin ise joystik olduğunu söyleyebiliriz” diye konuştu. Greyderlerde direksiyon ve levye kullanımının yaygın olduğunu ancak genç operatörlerin joystikli makine kullanma konusunda çok daha yetenekli olduğunu ve direksiyonlu modellere göre birçok avantaj sunduğunu belirten Gürcün, sözlerine şu şekilde devam etti: “Eski usul makineleri kullanmak daha zor ve çok zaman alıyor. Ancak joystikli olan makineleri kullanmak, kontrol etmek ve hatasız iş yapmak çok daha kolay. Makine parkımızda hali hazırda Cat’in joystikli makinesi zaten vardı. Operatörlerimizden de bu anlamda olumlu dönüşler alınca, Cat marka greyder almak bizim açımızdan daha cazip oldu” dedi.

 

Yorumlar

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Giriş Yap

İLGİLİ HABERLER