Tünel projeleri dünyaya tanıtıldı

06 Aralık 2017 Çarşamba - 10:15
Kategori: Haber

PAYLAŞ

Tünel projeleri dünyaya tanıtıldı
Tünel projeleri dünyaya tanıtıldı

2 - 3 Aralık 2017 tarihlerinde İstanbul’da Wyndham Grand Levent Hotel’de gerçekleşen, uluslararası konukların da sunum yaptığı TUNNEL TURKEY 2017 “Uluslararası Tünelcilik Sempozyumu”nda, ülkemizde tünel yapımının geldiği son nokta, kullanılan yeni teknikler, devlet yatırımları, karşılaşılan zorluklar ve dünyadaki yeni gelişmeler paylaşıldı.

Ülkemizde özellikle son yıllarda büyük yatırımların yapıldığı inşaat ve yapı sektöründe önemli yapıların başında gelen tünellerin sayısı her geçen gün artıyor. Tünelcilik sektörünü temsil etmek için kurulan Tünelcilik Derneği önderliğinde, Türkiye’nin ev sahipliği yaptğı Uluslararası Tünelcilik Sempozyumu, 2 – 3 Aralık 2017 tarihlerinde İstanbul’da Wyndham Grand Levent Hotel’de gerçekleştirildi. Mekanik-klasik tünelcilik uygulamaları ve çalışmaları ile uluslararası bilgi alışverişini sağlayan özel bir platform olması hedeflenen Sempozyumun ana teması “Tünelciliğin Zorlukları” olarak belirlendi. Uluslararası konukların da iki gün boyunca sunumlarını yapıldığı etkinlikte, Uluslararası Tünelciler Birliği (ITA)’nın Genel Sekreteri Olivier Vion’da Sempozyumu takip edenler arasında yer aldı. Organizasyonu destekleyen kuruluşlar arasında; Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı, Orman ve Su İşleri Bakanlığı, Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü, Devlet Demir Yolları Genel Müdürlüğü, Altyapı Yatırımları Genel Müdürlüğü, İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile İSKİ yer aldı.

Dünya tünelcileri ile bir arada

 

Yurtdışından; Çin, A.B.D, Hindistan, İsviçre, İran, Güney Kore, İtalya, Belçika, İngiltere ve Rusya başta olmak üzere, 20 ülkeden sektör temsilcilerinin katıldığı Uluslararası Tünelcilik Sempozyumu, konuklar için organize edilen Türk Halk Oyunları ekibinin gösterisiyle başladı. Yerli ve yabancı yaklaşık 400 kişinin dinlediği oturumlarda; Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı ile DSİ Genel Müdürlüğünden yetkililer de etkinlikte yer aldılar. Sektör olarak tünel projelerinin geldiği noktanın önemini anlatan konuşmalardan sonra diğer oturum konuşmacıları da iki gün boyunca teknik konular ve gelişmeler hakkında bilgiler verdiler. Uluslararası Tünelciler Birliği (ITA)’nın Genel Sekreteri Olivier Vion’un da takip ettiği sempozyumda ayrıca sergi alanında, tünel yapım teknolojileri ve ekipmanlarını üreten 34 yerli ve yabancı firma stant açarak hazır bulundu.

 

İstanbul’daki metro uzunluğu hedefi 2019’da 400 km

 

Sempozyumda, Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi işbirliği ile İstanbul’da planlanan, inşaatı devam eden ve hizmete giren onlarca tünel projesinin, ekonomik büyüme için oldukça önemli olduğuna vurgu yapıldı. Devam eden metro tünelleri projelerinden bilgiler veren konuşmacılar, çalışmaların ve yatırımların devlet desteği sayesinde çok hızlı ilerlediğini, 1 yıl sonra İstanbul’daki metro hatlarının toplam uzunluğunun 400 kilometreyi bulacağını belirttiler. 

Yorumlar

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Giriş Yap

İLGİLİ HABERLER