Bisiklet dostu şehirler

19 Aralık 2017 Salı - 15:00
Kategori: Akıllı Ulaşım

PAYLAŞ

Bisiklet dostu şehirler
Bisiklet dostu şehirler

Akıllı ulaşım sistemlerinin önemli bir parçası olan bisiklet ulaşımı, özellikle trafik sorunu yaşayan şehirler için alternatif bir ulaşım sağlıyor. Dünya'nın bir çok ülkesi de akıllı ulaşım sistemleri kapmasında bisiklet yolu ve alt yapı çalışmalarına ciddi yatırımlar yapıyor. Bisikleti en çok kullanan ve bu konuda en iyi alt yapıya sahip bisiklet dostu şehirleri sizin için derledik:

 

5. Eindhoven, Hollanda

 

2012'de Eindhoven, “Hovenring” adı verilen sadece bisikletçiler için yüzer bir dolambaçlı kavşak yaptı. Hovenring, 2013 Gizmodo makalesine göre haftada binlerce bisikletçi tarafından kullanılıyor.

 

 

 

 

4. Strasbourg, Fransa

 

Copenhagenize'nin listesine göre Strasbourg'un, günümüzde 300 mil üzerinde bisiklet yolları var. Aynı zamanda “Vélhop” adı verilen uzun süreli bisiklet kiralamak için bir bisiklet-paylaşımı sistemine sahip.

 

 

 

 

 

3. Utrecht, Hollanda

 

Utrecht, Copenhagenize'nin listesinde 3. sırada yer alıyor. Şehir, dünyanın en büyük yer altı bisiklet parkını inşa ediyor. Dutch News'a göre, $48 milyonluk projenin 2018'de tamamlanması bekleniyor. Tamamlandığında ise 12,500 bisikletlik kapasiteye sahip olacağı söyleniyor.

 

 

 

 

2. Amsterdam, Hollanda

 

Hollanda’nın başkenti Amsterdam, bisikletle az ya da çok iligisi olan herkesin imrenek bahsettiği bir şehir olma özelliğine sahip. Avrupa'da bisiklet kullanımında ilk sırada gösterilen Amsterdam'da, kullanılan bisiklet sayısı şehirdeki insan nüfusundan daha fazla. Şehrin trafiğinin bisiklet yolları ile tamamen entegre olan şehirde, Yayaların güvenliği için konulmuş bisiklet hız sınırı tabelaları ve bisikletler için trafik ışıkları bulunuyor.

 

 

 

 

1.Copenhagen, Danimarka

 

Bisiklet diyince akla gelen belki de en önemli şehir Copenhagen. Bisiklet sayısının araba sayısından daha fazla olduğu kentte, 1970'ten bu yana bisiklet ulaşımına ciddi yatırımlar yapılıyor. Copenhagen Belediyesi, giderek artan bisiklet sayısı ve bisiklet ulaşımına uygun yolları nedeniyle motorlu taşıtların kullandığı yolları azaltıp bisiklet yollarını arttırmayı planlıyor. 

Yorumlar

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Giriş Yap

İLGİLİ HABERLER