Hollanda Başkonsolosu: İstanbul'un akıllı ulaşım partneri olmak istiyoruz

04 Aralık 2017 Pazartesi - 14:15
Kategori: Akıllı Ulaşım

PAYLAŞ

Hollanda Başkonsolosu: İstanbul'un akıllı ulaşım partneri olmak istiyoruz
Hollanda Başkonsolosu: İstanbul'un akıllı ulaşım partneri olmak istiyoruz

Dünyanın akıllı ulaşım sistemleri alanında en başarılı ülkelerinden birisi olan Hollanda, özellikle bisiklet kullanımı ve ulaşım altyapısı ile adından sıkça söz ettiriyor. Dünyada gelişmekte olan ülkelere de akıllı ulaşım konusunda destek vermeyi düşünen Hollanda’yı, akıllı ulaşım ağını ve Türkiye'ye tavsiyelerini Hollanda İstanbul Başkonsolosu Sayın Bart Van Bolhuis ile konuştuk.

Dünyanın artan nüfusa paralel olarak büyüyen şehirlerindeki en önemli gündem maddelerinden birisi akıllı ulaşım sistemleri. Son zamanlarda dünya ve Türkiye'de akıllı ulaşım sistemlerine ciddi yatırımlar yapılıyor. Bu yatırımlarını 1970'li yıllardan itibaren ciddi bir devlet politikası haline getiren Hollanda, günümüzde akıllı ulaşım ağı ile ve birbiri ile entegre halindeki farklı ulaşım araçlarının kullanımı noktasında en başarılı ülkelerden birisi. Ülke genelindeki bisiklet kullanımı ile de adından sıkça söz ettiren Hollanda, gelişmekte olan ülkelere de akıllı ulaşım alanında destek vermeyi planlıyor. Bu bağlamda Hollanda'nın akıllı ulaşım ağını, bisiklet kullanımını ve akıllı ulaşım alanındaki tavsiyeleri Hollanda İstanbul Başkonsolosu Bart Van Bolhuis, Akıllı Ulaşım ve Şehir Teknolojileri Dergisine anlattı.

Akıllı ulaşım sistemlerini tanımlar mısınız?

Biz Hollanda olarak ekonomimiz ile ve toplumsal olarak lojistiğe çok önem veriyoruz. Aynı zamanda ülkemizin konumu açısından da limanlar çok önemli. Tarım alanında ciddi ihracat yapan bir ülke olduğumuz için lojistik alanında da güçlü olmalıyız. Çiçek ithalatında ve ihracatında oldukça ön plandayız. Bu çok önemli bir sektör bizim için. Dolayısıyla lojistik konusunda başarılı olmak istiyorsak teslimatlarımızı zamanında yapmamız gerekiyor. Teslimatlarımizi zamanında teslim etmek için ise akıllı sistemlerle ihtiyacımız var. Çok iyi bir altyapı için akıllı sistemler kilit nokta. Türkiye konumu itibari ile bizim için çok önemli bir lojistik partner. Türkiye'deki varlığımız 400 yıldan bu yana devam ediyor. Dünyada Hollanda lojistik konusunda en iyi üç ülke arasında. Dolayısıyla akıllı yöntemler geliştirmemiz bu bağlamda çok önemli.

Akıllı ulaşım altyapısının ticarete ve gündelik yaşama katkıları konusunda neler söyleyebilirsiniz ?

 

 

Öncelikle akıllı ulaşımın ticari önemi çok büyük. Lojistik ve ulaşım sistemi ekonominin bel kemiğidir. Bu bağlamda iyi bir ulaşım alt yapısına sahip olmazsak aslında hiç bir şeye sahip olamazsınız diyebiliriz. Biz Hollandalıların biz sözü vardır. 'İyi bir lojistik ve ulaşım sisteminiz yoksa tüm dünya başınıza yıkılır' deriz. Dolayısıyla bu sektörün özellikle ekonomik ve ticari anlamda baktığımızda çok önemli bir yeri vardır.

Hollanda akıllı ulaşım konusunda en başarılı ülkelerden birisi. Bunu nasıl başardınız?

Öncelikle Hollanda da çok aktif ve yenilikçi sektörler mevcut ve aynı zamanda bu sektörlere bahsettiğimiz teknolojileri sağlayıcılar var. Örneğin bir kaç tane ornek vermek gerekirse; Duf Trucks, Tom Tom, Philips gibi firmaları söyleyebiliriz. Bunların yanında bu firmalarımızı destekleyen ve cesaretlendiren hem bir devlet mekanizması var ve aynı zamanda da yine bu alanda önemli çalışmalar yapan belediyelerimiz var.

Hollanda da aynı zamanda yarattığımız bir altın üçgen var. Bu üçgenin içinde devlet, bilim enstitüleri ve üniversiteler mevcut. Bunlara çok ciddi fonlar sağlanıyor ve oldukça aktifler. Bizim bir diğer başarımız farklı partnerleri bir araya getirebiliyoruz. Bu noktada devletin etkisi tüm bu çalışmalara fon sağlaması, şirketlerin ve vatandaşların yararına vergilendirme uygulamaları, bizim bu alanda başarılı olmamızı sağlıyor. Akıllı ve yeşil hareketlilikte Amsterdam, yaşayan bir laboratuvar. Amsterdam üzerinde deneyler yapılabilen bir şehirdir. Çünkü bizim akıllı ve yeşil hareketlilik konusunda çok ciddi innovasyonlarımız var. 

Röportajın devamını Akıllı Ulaşım ve Teknolojik Şehirler dergimizin kasım-aralık sayısında bulabilirsiniz.

Yorumlar

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Giriş Yap

İLGİLİ HABERLER