İSPARK ile Akıllı ve Teknolojik Otopark Sistemleri

13 Kasım 2017 Pazartesi - 14:30
Kategori: Akıllı Ulaşım

PAYLAŞ

İSPARK ile Akıllı ve Teknolojik Otopark Sistemleri
İSPARK ile Akıllı ve Teknolojik Otopark Sistemleri

İstanbul Büyükşehir Belediyesi bünyesinde yer alan İSPARK, teknolojiyi etkin şekilde kullanarak hayata geçirdiği modern çözümler ve yenilikçi uygulamalarla sürücülere yeni kolaylıklar sunuyor.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi bünyesinde 2005 yılından bu yana otopark hizmeti veren İSPARK, akıllı otopark sistemleri ile sürüclerin kabusu haline dönüşmüş olan otopark sorununa çözümler sunuyor. Şehir içi trafik yoğunluğunun azaltılmasına da katkı sağlamak için projeler üreten İSPARK, yeni yapılacak otoparkların nereye yapılacağını stratejik olarak belirlemek ve ağırlıklı olarak yeraltı veya katlı otoparklar yapmak için projeler üretiyor.

Otoparkları bulmak çok kolay

 

İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından hazırlanan navigasyon uygulamasında da yer alan İSPARK, otopark bilgilerini navigasyon uygulaması üstünden sürücülere sunarak büyük kolaylık sağlıyor. Navigasyonu kullanan sürücüler kendine en yakın otoparkı uygulama üzerinden görebiliyorlar. Ayrıca İSPARK’ın web sitesi üzerinde yer alan otopark haritasında da otoparkların kapasite ve fiyat bilgilerini içeren bilgiler yer alıyor. Ayrıca şehrin merkezi noktalarında otopark alanlarına yakın yerlerde bulunan Otopark Bilgilendirme ve Yönlendirme Tabelaları, sürücülerin park hizmetlerine kolayca ulaşmasını ve doluluk bilgisini takip etmesini sağlıyor.

Otopark ücretleri İstanbulkartla ödenebiliyor

Sürücülere ödeme konusunda da önemli kolaylıklar sağlayan İSPARK, Otoparklarda yer alan otomatik ödeme noktaları ile otopark ücretleri nakit, kredi kartı ve İstanbulkart ile yapılabiliyor. Sürücüler İSPARK’a ait açık, katlı ve yol üstü otoparklarda bulunan otomatik ödeme cihazlarında işlemini yaparak ya da personellerin kullandığı el terminalleri ile otopark ücretlerini ödeyebiliyorlar. Vatandaşlar otopark ödemelerini hızlı ve kolayca yaparak otoparktan çıkış yapabiliyor. İstanbul genelinde her gün 150 bin kişiye hizmet veren İstanbul Büyükşehir Belediyesi kuruluşu İSPARK, çevreci projeleri de hayata geçiriyor. İSPARK güneş enerjisi ile çalışan otopark tabelalarını yaygınlaştırıyor. Otoparklarda elektrikle çalışan tabelalar yerine güneş enerjisi ile çalışan tabelalar konulmaya başlandı.

Teknoloji ile otopark kapasite iki katına çıkartıldı

İSPARK, otopark kapasitesinin yetersiz olduğu alanlarda daha fazla aracın park etmesini sağlayan mekanik sistemleri kent genelinde yaygınlaştırıyor. İSPARK, sürücüleri toplu taşıma araçlarına yönlendirmek amacıyla katlı ve açık otoparklarında mekanik otopark sistemi, yarı otomatik otopark Sistemi ve dönme dolap park projelerini hayata geçirdi. Teknolojik sistemler sayesinde kapasite arttırılarak daha fazla aracın parklanmasına imkân sağlandı.

Teknolojik sistemleri otopark alanlarında sürücülerin kullanımına sunmaya devam ettiklerini belirten İSPARK Genel Müdürü Nurettin Korkut,“Şehir merkezinde yaşanan otopark sıkıntısına çözüm üreten bu teknolojik sistemler ile dar alanlarda daha fazla araç park edilebiliyor. Bunun yanında akıllı cep uygulaması, istanbulkart ve kredi kartı ile ödeme kolaylığı, güneş enerjisi ile çalışan tabelalar gibi sürücülerin hayatını kolaylaştıran ve çevre kirliliği oluşturmayan projeleri de hayata geçirdik” dedi.

Akıllı Bisiklet Hizmeti

SPARK, ulaşımın alternatifi olarak 2009 yılında çevre dostu ve sağlıklı yaşama katkı sağlayan Bisiklet Park Projesi’ni de hayata geçirdi. Proje, güncel teknolojiyle daha profesyonel hale getirilerek İSBİKE (Akıllı Bisiklet Kiralama Sistemleri) kuruldu. İki yakada hizmet veren proje ile İstanbullular bisiklet kiralayarak spor yapabiliyor ve sahilde gezebiliyorlar. Kadıköy-Kartal-Maltepe hattında 14 istasyon 140 bisikletle hizmet veren İSPARK, Florya-Kadıköy yönünde 5 istasyonu ve 60 bisikleti bulunuyor. Bisiklet kiralama yöntemlerini hem kredi kartı hemde bisiklet abone kartı ile günlük, aylık ya da yıllık olarak gerçekleştirebiliyor. 

Yorumlar

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Giriş Yap

İLGİLİ HABERLER