Türkiye'nin ilk akıllı otobüsü : Avenue İBUS

14 Ekim 2017 Cumartesi - 10:45
Kategori: Akıllı Ulaşım

PAYLAŞ

Türkiye'nin ilk akıllı otobüsü : Avenue İBUS
Türkiye'nin ilk akıllı otobüsü : Avenue İBUS

Şehir içi ve şehirlerarası ulaşıma akıllı çözümler üreten Temsa, Türkiye'nin ilk akıllı otobüsü Avenue İBUS'ı üretti. Sadece yolcu taşımanın haricinde birçok özelliğe sahip olan İBUS hakkındaTemsa Pazarlama ve İnovasyon Müdürü Mert Özkaynakla konuştuk.

 

Türkiye'nin otobüs üretimindeki önemli temsilcilerinden Temsa, Türkiye'nin ilk akıllı otobüsü Avenue İBUS'ı üretti. İBUS'ın avantajları hakkında bilgi veren Temsa Pazarlama ve İnivasyon Müdürü Mert Özkaynak, İBUS'ı " Akıllı şehirlerin ihtiyacı olan ulaşımın dijitalleştirilmesi yönünde atılan önemli bir adım" olarak adlandırdı. Avenue IBUS’ın öne çıkan özellikleri hakkında bilgi veren Özkaynak, "Akıllı sistemler, araç bilgisayarı, dokunmatik ekran üzerinden araç kontrolü, sürücü ön camı ekranı, yolcu sayma sistemleri, araç içi yolcu bilgilendirme sistemleri, araç içi kamera kayıt sistemleri, acil durum müdahale altyapısı, araç içi Wifi istasyonu, yeni gösterge paneli, akıllı servis donanımları bulunuyor" dedi.

Veri üretiyor, aktarıyor ve depoluyor

İBUS'ın en dikkat çeken özelliği ise veri üretme, aktarma ve saklama özelliği. Avenue İBUS, ürettiği veriler sayesinde aracın kaza yapmasından hemen önce veri sağlıyor. Bu özelliği ile kaza tespitini kolaylaştırıyor. Fleetics adı verilen bu sistem Temsa ve  STM işbirliği ile üretildi. Fleetics'in avantajları hakkında bilgi veren Özkaynak, Akıllı otobüslerin performans takibi, yedek parçalarının yaşlanmalarına göre parçanın arıza yapmasından önce tespitinin sağlanması, şoför davranışlarından doğan kazaların önlenmesi ve yolcu güvenliğinin artırılması konularında öngörüler oluşturuyor" dedi. Geliştirilen Fleetics sayesinde akıllı otobüslerden toplanan veriden faydalanılarak şoför hatalarından doğan kaza oranlarının azaltılmasını amaçlandıklarını aktaran Özkaynak, sistem sayesinde yakıt tasarrufu ve rota optimizasyonu sağladığını ve bu alanda dünyadaki büyük veri analitiği teknolojilerinde öncülük eden yerli bir sistem geliştirildiğini sözlerine ekledi.

İBUS harici araçlarda da kullanıbiliyor

Geliştirdikleri Fleetics teknolojisinin tüm araçlarda kullanılabiceğinin altını çizen Özkaynak, "İleri seviye büyük veri analitiği, yapay zeka ve optimizasyon teknikleri kullanılarak incelenmesi ve yorumlanmasıyla birlikte geliştirilen tematik akıllı ulaşım ürünleri, Türkiye ve dünya pazarında nesnelerin interneti konseptiyle akıllı eko sisteme dahil olacak otobüs, otomobil, gemi, tren gibi her türlü araçla ilgili üreticilere, işletmecilere, filo sahiplerine, lojistik şirketlerine, sigorta şirketlerine, kamu kurumlarına ve tüm bu araçların kullanıcılarına ticari ürün olarak sunuldu" diye belirtti.

Veriler güvende

Günümüz internet dünyasında üretilen veriler, avatajları olmasının yanında nasıl koruduğu da önemli bir konu. Avenue İBUS veri güvenliği konusundaki testlerden de başarı ile geçti. Avenue İBUS'ın veri güvenliği hakkında bilgi veren Özkaynak, “Avenue IBUS ileri seviye siber güvenlik yetkinliğine sahiptir. Sistemlerimizin güvenliği her sene düzenlediğimiz Hackathonlar ile test edilmektedir. Bu sene ikincisi düzenlenen Hack’n Break Açık İnovasyon kampında düzenlediğimiz Hackathonda araç yazılımı siber güvenlik alanıyla ilgilenen yarışmacılara açılmıştır. Başarıyla tamamlanan Hackathonda Avenu IBUS siber güvenlik alanında önemli bir sınavı başarıyla vermiştir” dedi.

Verileri sigorta şirketlerine de kaynak olacak

Fleetics sistemi ile toplanan verilerin değerlendirilmesinde, sigortacılık önemli bir kullanım alanı olacak. Depolanan veriler sayesinde şoför davranışlarının karekterize edilmesini sağladığını ve kara kutu yetkinliği sayesinde araçtan kazadan hemen önce toplanan veriler ile analizler gerçekleştirdiğini belirten Özkaynak, " Bu teknoloji sigorta şirketlerine önemli avantajlar sunuyor. Avrupa’da sigorta şirketlerinin birçoğu araçlardan veri topluyor ve bu da şirketlere kaynak oluyor. İBUS'da bu teknolojiyi kullanılacak" dedi.

 

Yorumlar

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Giriş Yap

İLGİLİ HABERLER