WRI: Güvenli ulaşım sürdürebilir şehirlerin bel kemiği

13 Ekim 2017 Cuma - 14:00
Kategori: Akıllı Ulaşım

PAYLAŞ

WRI: Güvenli ulaşım sürdürebilir şehirlerin bel kemiği
WRI: Güvenli ulaşım sürdürebilir şehirlerin bel kemiği

Dünyanın önde gelen araştırma kuruluşlarından Washington merkezli Dünya Kaynakları Enstitüsü (WRI), sürdürebilir şehirler kapsamında Türkiye'de ve Dünyanın bir çok ülkesinde çalışmalarını sürdürüyor. Her yıl olduğu gibi bu yılda 5. Sürdürelebilir Şehirler Sempozyumu'na da ev sahipliği yapacak olan WRI'yi, WRI Türkiye Sürdürülebilir Şehirler Yönetim Kurulu Başkanı Ali Danış ile konuştuk.

 

Merkezi Washington'da bulunan Dünya Kaynakları Enstitüsü (WRI), Brezilya, Çin, Hindistan, Meksika ve Türkiye'de ofisleri var. Dünya çapında 200 mühendisle çalışan kuruluş, her şehrin kendi ihtiyaçlarına uygun sürdürülebilir kent çözümleri geliştiriyor. 2013 yılından bu yana düzenlediği ve bu yıl beşincisi düzenlenecek olan Sürdürebilir şehirler Sempozyumu'na ev sahipliği yapacak. Yaptıkları çalışmalarla kamu politikalarını, şirket stratejilerini ve sivil toplum eylemlerini etkilemek amaçlayan WRI, güçlü bir veri tabanı oluşturmak amacı ile toplumlar, şirketler ve kamu kurumları ile projeler oluşturuyor. WRI, çalışmalarını sürdürülebilirliğin geleceğini belirleyecek olan büyüyen ekonomiler üzerinde yoğunlaştırıyor.

 

 

WRI'nın Türkiye ofisi olarak da 2012 yılından bu yana Türkiye'de 16, Afrika'da iki şehir olmak üzere yerel yönetim ve merkezi yönetimdeki karar verici ve uygulayıcılara kar amacı gütmeden teknik destek verdiklerini aktaran WRI Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı Ali Danış, kapasitelerini güçlendirmeye yönelik faaliyetler düzenlediklerini belirtti. WRI'nin Türkiye'de bugüne kadar en çok destek verdiği alanlar ise yol güvenliği, bisikletli ulaşım, yürünebilirlik, toplu taşımanın iyileştirilmesi ve binalarda enerji verimliliği.

 

 

“Yaşanabilir” şehrin kriterleri

Herkesin “yaşamak” isteyeceği şehirden, dolayısıyla yaşanabilir şehirlerden farklı beklentileri olduğunu belirten Danış, dünya şehirlerini de birbiriyle kıyaslayan çeşitli endeksler var. Biz The Economist’in kriterlerini ele alacak olursak yaşanabilir bir şehir için aranan beş temel kıstas var: istikrar, sağlık hizmetleri, kültür ve çevre, eğitim ve altyapı. Olarak tanımladı. Kurum olarak, “yaşanabilir şehirleri” insanların bu temel ihtiyaçlarına cevap vermesi gerektiğinin altını çizen Ali Danış, “Gerek ücretleri, gerek mesafeleri ile eğitim, istihdam, sağlık hizmetlerinin hepsine adil erişim hakkı sunan; fiziksel engellisinden, çocuklara herkesi kapsayan bir altyapıya sahip şehirler olarak görüyoruz” dedi.

Yaşanabilir şehrin en önemli şartlarından biri de insanların trafik çarpışmalarına bağlı hayatını kaybetmemesi olduğunu aktaran Danış, “Bu bağlamda 'Vision 0' olarak bildiğimiz İsveç’in trafiğe bağlı sıfır can kaybı hedefi dünya çapında bilinen bir yol güvenliği yaklaşımı. WHO’nun verilerine de baktığımız zaman, insanların en çok hayatına kaybetmesine sebep olan etkenlerin ilk beş arasında trafik yer alıyor. Dolayısıyla güvenli bir ulaşım altyapısı, yaşanabilir bir şehrin belki de bel kemiğini oluşturuyor” şeklinde ifade etti.

Röportajın devamını, Akıllı Ulaşım ve Güvenlik Sistemleri dergisinin Eylül-Ekim 2017 sayısında okuyabilirsiniz. 

Yorumlar

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Giriş Yap

İLGİLİ HABERLER