Ekin Teknolji'den başarının sırrı: odaklanmak

10 Ekim 2017 Salı - 15:00
Kategori: Akıllı Ulaşım

PAYLAŞ

Ekin Teknolji'den başarının sırrı: odaklanmak
Ekin Teknolji'den başarının sırrı: odaklanmak

Türkiye’nin yazılım ihracatının dörtte birini gerçekleştiren ve dünya akıllı şehirler pazarının önemli aktörlerinden Ekin Teknoloji’nin ödüllerini, başarı sırrını ve yüzde 100 yerli olmasını Firmanın Yönetim Kurulu Başkanı Akif Ekin ile konuştuk.

 

Türkiye ve dünyanın akıllı şehir pazarında önemli bir konuma sahip olan Ekin Teknoloji, dünyanın en yenilikçi ürün ve şirketlerine verilen Golden Brigde ödüllerine layık görüldü. Bu başarının sırrı hakkında bilgi veren Ekin Teknoloji Yönetim Kurulu Başkanı Akif Ekin, başarılı olmanın sırrını uzman oldukları işe odaklanmak ve sektörü iyi takip ederek kendini geliştirmek olarak tanımladı. Tüm çözümleri Türk mühendisler tarafından tasarlanan Ekin Teknoloji dünyanın birçok ülkesine yazılım ihracatı yapıyor.

 

"Güvenli şehir sistemleri üreterek başladık"

Hızlı nüfus artışı ve kentleşmenin yanı sıra özellikle terör olaylarından kaynaklanan güvenlik kaygıları güvenlik sistemleri pazarını her geçen gün daha da büyütüyor. Güvenli şehir sistemlerini 1998 yılında başlayan Ekin Teknoloji, 20 yıllık serüveninde Türkiye'de ve dünyada önemli bir konuma geldi. İlk büyük projesini 2004 yılında NATO ile yaptıklarını dile getiren Akif Ekin, “İlk büyük projemizi 2004 yılında Türkiye'de NATO ile gerçekleştirdik. Türkiye'de ilk kez 40 şehirde izleme sistemi kurduk. Sonrasında İstanbul’da bir bütüncül bir şehir izleme sistemi kuruldu. Orada da aktif rol aldık" dedi. Tüm yazılım ihtiyaçlarına hızlı bir şekilde cevap verdiklerini belirten Ekin, akıllı şehirler için yazılımlar geliştirilirken birtakım eksikler ve ihtiyaçlar vardı. Örneğin, NATO Zirvesi güvenlik sistemlerini biz kurduk ve 160 kameralı merkezi sistemi hizmete sunduk. Bizim için başarının en önemli unsuru ihtiyaçlara hızlı cevap vermektir. Bu bağlamda yazılım size ait olduğu zaman ihtiyaçlara çok daha hızlı cevap verebiliyorsunuz. Bunun başarımıza katkısı büyük" şeklinde ifade etti. İşe ilk başladıkları zamanlarda basit kamera kayıt sistemlerinin geliştirdiklerini ifade eden Ekin, “Biz başladığımızda çok basit güvenlik kayıt sistemleri vardı. Şimdi baktığınız zaman, ihtiyaçlarla birlikte bizim de ürün geliştirme yaklaşımımız ve inovasyona verdiğimiz önem arttı” dedi.

 

"Sadece kaydetmek yeterli değil"

 

Yeni güvenlik sistemlerinde sadece kaydetmenin yeterli olmadığını vurgulayan Ekin, bunu şöyle örneklendirebiliriz; “Size her gün binlerce kitap geliyor ve siz o kitapları bir depoda topluyorsunuz. Depo düzensiz olduğu zaman içinden herhangi bir kitaba ihtiyacınız olsa da ona ulaşamazsınız. Ulaşabilmeniz için bir arşivleme sistemi ile o kitapları katagorize etmeniz gerekiyor. Biz bu kategorizasyonu güvenlik sistemlerine uygulayarak kayıt sonucunda aradığınız bilgilere çok daha hızlı erişim sağlıyoruz" şeklinde ifade etti. Ekin Teknoloji’nin ürettiği yazılımla beraber kaydettikleri görüntülerde yaş, cinsiyet gibi özellikler de tespit edebiliyor. Bu özellik sayesinde aranan herhangi bir şahıs ya da araç 100 binlerce saatlik kayıt içinden kolay bir şekilde tespit edilebiliyor. 

Röportajın devamını, Akıllı Ulaşım ve Güvenlik Sistemleri dergisinin Eylül-Ekim 2017 sayısında okuyabilirsiniz. 

Yorumlar

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Giriş Yap

İLGİLİ HABERLER