"Güvenli olmayan şehirler akıllı olamaz"

17 Kasım 2016 Perşembe - 10:45
Kategori: Akıllı Ulaşım

PAYLAŞ

"Güvenli olmayan şehirler akıllı olamaz"
"Güvenli olmayan şehirler akıllı olamaz"
Ekin Teknoloji CEO Akif Ekin

Ekin Teknoloji, kurulduğu 1998 yılından bugüne alanında öncü ürünleriyle güvenli şehir “Safe City” teknolojilerine yön gösteriyor. Güvenli şehir teknolojilerinde mobil devriye dönemini başlatan Ekin, dünyada ilk ve tek olan Smart Patrol ile şehirde devriye gezen her aracın sürekli yüz tanıma, hız tanıma, plaka tanıma yapabilen akıllı devriyelere dönüşmesini sağlıyor. Ekin Teknoloji CEO'su Akif Ekin ile hem firmayı, hem de akıllı ve güvenli şehirleri konuştuk

Ekin Teknoloji'den bahseder misiniz?

Ekin teknoloji olarak yüz tanıma, plaka tanıma, hız tespiti, park ihlal tespiti, akıllı kavşak kontrolü, sistem kontrol yazılımları ve tüm bunların birbiriyle entegre çalışmasını sağlayan Güvenli Şehir İşletim Sistemi “Red Eagle - Safe City Operation System" ile güvenli şehirler dönemini başlattık ve bu sistemlerle şehirlerin güvenliğini sağlıyoruz. Kamu otoriteleriyle çalışıyoruz. Bahsettiğim gibi Ekin Patrol ile şehirde gezen araçların akıllı devriyelere dönüşmesini sağlıyoruz.

Tüm Dünya’da bireylerin güvenliğini arttırmak amacıyla yazılım, donanım, tasarım, üretim dahil olmak üzere uçtan uca yepyeni teknolojiler geliştiriyoruz. Teknolojiyi takip etmiyor, sıfırdan yaratıyor ve takip edilmenin haklı gururunu yaşıyoruz.

Ekin Teknoloji kurulduğu günden bu yana ne gibi referans çalışmalara imza attı?

Ekin Teknoloji olarak kurulduğumuz 1998 yılından bu yana “güvenli şehir teknolojilerinin lideri” olarak Türkiye’nin yazılım ihracatının dörtte birini tek başına gerçekleştirerek, inanılması zor bir başarıya imza attık.

Şehirlerde daha huzurlu ve güvenli hayatlar için çalışıyoruz. 2004 NATO Zirvesi ve 2006 Almanya FIFA Dünya Kupası gibi uluslararası organizasyonların güvenlik teknolojileri de bizim imzamızı taşıyor. Bugüne kadar 100’e yakın şehirde 500’den fazla güvenlik komuta kontrol merkezi kurduk ve Türkiye’de 40 farklı şehirdeki kent güvenlik sisteminin mimarıyız.

Yüz tanıma, plaka tanıma, hız tespiti, park ihlal tespiti, akıllı kavşak kontrolü, sistem kontrol yazılımları ve tüm bunların birbiriyle entegre çalışmasını sağlayan Güvenli Şehir İşletim Sistemi “Red Eagle - Safe City Operation System" ile “güvenli şehirler” dönemini başlattık. Dünyada ilk ve tek olan “Ekin Patrol” ile de şehirde gezen araçların akıllı devriyelere dönüşmesini sağlıyoruz.


Halihazırda devam eden çalışmalar nelerdir?

Dünyada tek olan ürünlerimizle ilgili olarak yenileme çalışmalarını sürekli gündemimizde tutarak onları geliştirmeye devam ediyoruz. Son olarak Amerikan polis teşkilatından gelen talepleri de dikkate alarak akıllı devriye sistemimiz olan Ekin Patrol’ü vidasına kadar yenilemiş durumdayız. Hareket halindeyken plaka ve yüz tanıma, hız tespiti yapabilen, şüpheli araç ve kişi alarmları üreten ve polis araçlarını akıllı hale getiren Ekin Patrol’e Amerikan polisinin yeni taleplerini da ekledik. Örneğin farklı bir aydınlatma sistemi ile öndeki aracın içi görülebiliyor ve arabada kaç kişi olduğu bilgisini veriyor. Radyasyon okuma özelliğini geliştirdik. İstenirse radyasyon okuma sensörü ekleyebiliyoruz. Bu sayede devriye aracı, anormal bir radyasyon veya farklı kimyasal bir gaz bulunup bulunmadığı konusunda uyarıyor. Ekin Patrol, darbelere karşı da daha dayanıklı hale geldi.

Dünyanın en büyük polis fuarı olan Amerika San Diego IACP – International Association of Chiefs of Police’de Ekin Patrol’ün yenilenmiş halini görücüye çıkardık. Tam bir mühendislik harikası olan Ekin Bike Patrol’u da sürekli olarak geliştiriyoruz. Mühendislik harikası olmasının sebebi ise bu boyutta hareket halindeyken plaka ve hız tespiti yapabilmesi. Bisiklete monte edilen Ekin Bike Patrol, bisiklet kullanan Avrupa polisinin daha çok ilgisini çekiyor. Bisiklet selesinin altına monte edilen Bike Patrol’ü istersek daha da küçültebiliriz. Araçların giremediği yollarda park ihlal ve yüz tanıma tespiti yapabiliyor.

Geliştirdiğimiz tüm sistemlerimiz yüzde yüz Türk mühendislerin başarısı.

Çalışmalar nerede nasıl yapılıyor?

Ar-ge çalışmalarımız Ankara Cyberpark ve İstanbul merkez ofisteki ekiplerimizin özverili çalışmaları ile gerçekleşiyor. İstanbul merkez olmak üzere Stuttgart, Abu Dhabi, Ankara, Bakü, Dubai, New York’ta ofislerimiz bulunuyor. Güvenlik teknolojilerimizin kullanıldığı yurtiçi ve yurtdışı şehirlerde, sürekli satış sonrası hizmet veriyor, sistemlerimizin verimli çalışması için yerinde takip yapıyoruz.

Ürünlerinizi anlatır mısınız? Hangi ürünler nerelerde kullanılıyor?

Tüm ürünlerimizi insan hatasını en aza indirecek şekilde tasarlıyoruz. Özellikle “Güvenli Şehir Yönetim Sistemi” olarak adlandırdığımız yazılımımız Red Eagle ile şehir trafiği ve güvenliğini 7/24 kesintisiz video analizle takip ediyoruz. İnsan gözünden kaçabilecek olaylarda alarm üreterek güvenliği tehdit edecek durumlara engel olabiliyoruz.

Ekin Red Eagle birbirinden bağımsız çalışan güvenlik sistemlerinden aldıgı verileri işleyerek tek merkezden yönetilen bu sistemlerin tek ve bütüncül olarak çalısmasını sağlıyor. Örnegin; Ekin Kırmızı Işık İhlal Tespit Sistemi tespit ettigi aranan bir aracın bilgisini Ekin Patrol’e ileterek anında aksiyon alınmasını sağlıyor.

Güvenli Trafik için geliştirdiğimiz “Safe Traffic” sistemlerimiz ile trafikte kaza oranını azaltıyoruz. Abu Dhabi’de sistemlerimizin kullanılmasının ardında ölümlü trafik kazaları yüzde 34 oranında azaldı. İnsan hayatını korumanın haklı gururunu yaşıyoruz.

Tüm şehrin aktif olarak taranabilmesi için geliştirdiğimiz Ekin Patrol ise hareket halindeyken görüş alanındaki plakaları ve yüzleri tanıyabilen, araçların hızlarını okuyarak ihlalleri otomatik olarak kaydeden, tüm araçlardan alınan canlı görüntülerin tek bir merkezden izlenebilmesine imkan sağlayan, harita üzerinden takip eden, yüz tanıma özelliğine sahip ve hava kirlilik veya duman ölçümü yapabilen, devriye araçların kullandığı bir sistem.

Yüz tanıma sistemimiz ile hem havaalanı, metro, stadyum gibi halk güvenliğinin kritik olduğu alanlarda insan hayatını koruma amacına destek oluyoruz. Bakü metrosunda kurduğumuz yüz tanıma sistemi ile uzun zamandır aranan kayıp çocukların bulunmasını, aranan şahısların yakalanmasını ve vagonlardaki hırsızlık vakalarının sıfırlanmasını sağladık.

Firmaların sizi tercih etme sebepleri nelerdir?

Dünyada bu alanda ilklerde imzamız var. Teknolojiyi takip etmiyor, yaratıyor ve takip ediliyoruz. Firmaların, polis teşkilatlarının, kamu otoritelerin bizi tercih etmesinin sebebi teknolojik gücümüz ve verdiğimiz güven. Teknolojimizin kurulduğu bölgelerde sistemin 7/24 çalışabilmesi için kontrol sistemleri geliştirdik. Öte yandan satış sonrası destek veren operasyon ekibimiz, her an hizmete hazır vaziyette.

İleri teknolojimizle dünyadaki farklı şehirlerde güvenliğin sağlanmasına destek oluyoruz. Örneğin geliştirdiğimiz 400 Ekin Patrol’ü Azerbaycan hükümetine teslim ettik. Abu Dhabi trafiği de bugün Ekin Patrol ve güvenlik sistemlerine emanet edilmiş durumda.

Dünyanın en prestijli yarışmalarından biri olan Stevie Awards’ta öncü ürünlerimiz Ekin Patrol ve Ekin Bike Patrol ile üst üste "Stevie Awards Best New Product-Bronze” ödülleri kazandık. 2014’te New York’ta Dünya Teknoloji Ödülleri’nde (WTN) de Google Glass, Linkedin gibi dünya devleriyle birlikte finale kalan 5 firmadan biri olduk. ‘Avrupa’nın en inovatif şirketi’ ödülüne layık görüldük. 2015 yılının başında yine Ekin Patrol ile A Design Tasarım Yarışması’nda Gümüş Ödül aldık. Tüm bu ödüller ve geri bildirimler sunduğumuz teknolojilerin sağlaması niteliğinde.

İlerleyen zamanlarda yatırım planlarınız var mı? Varsa neler?

Stuttgart, Abu Dhabi, Ankara, Bakü ve Dubai’den sonra New York’ta da ofis açmaya karar verdik. Aslında Amerika’da yerel partnerlerimiz, iş birliği yaptığımız kişiler var. Ama ABD’den gelen taleplerle bizzat yerinde ofis açmaya yöneldik. Bizim orada teknisyenimiz mühendisimiz yoksa hizmet veremeyiz. İnsan kaynakları alt yapısını da oluşturacağız tam hizmet vereceğiz. Amerika’da birden çok ofisimiz olacak. İlk ofisi bu yıl bitmeden New York’ta açıyoruz.

Avrupa merkezimiz Stuttgart’ta. Son dönemde artan yoğun ilgiyle müşterilerimize yerinde hizmet verebilmek için Almanya ofisimiz üzerinden ilerliyoruz. Müşteri ihtiyaçlarına uygun teknolojileri, yerinde ilgilenerek geliştirmeye devam edeceğiz.

'Güvenli şehir' kalıbını Ekin Teknoloji gözünden yorumlar mısınız?

Güvenli şehir, insanların huzurunu kaçırabilecek olay yada kişileri önceden tespit edebilmek ve önleyici aksiyonları alabilmekle mümkündür. Güvenli şehir bizim gözümüzden; şehrin ve trafiğin güvenliğini 7/24 kesintisiz video analizle takip ederek insanların güvende huzurlu yaşabilecekleri güvenli şehirler sunmak. İnsan gözünden kaçabilecek olaylarda alarm üreterek güvenliği tehdit edecek durumlara engel olmak ve güvenliği saylayan kurum ve kuruluşlara ileri teknolojimizle destek olmak. Bir şehrin güvenliği 21. yy’da ileri teknolojilerin desteği ile gerçekleşebilir. İnsanların bir arada ve güven içinde yaşaması için biz de geliştirdiğimiz ileri teknoloji sistemlerimizle şehirleri daha güvenli hala getiriyoruz.

‘Akıllı ve verimli şehir' kalıbını Ekin teknoloji gözünden yorumlar mısınız?

Bize göre güvenli olmayan şehirler akıllı olamaz. Şehirlerin birçok alanında vatandaşların ve kamu otoritelerinin hayatlarını kolaylaştıracak akıllı çözümler geliştirilmektedir, ancak insan hayatının güvende olmadığı bir şehirde verimlilik önemini yitirecektir. Ekin olarak şehirlerin öncelikle güvenli olması için yeni teknolojiler geliştiriyoruz. Öte yandan trafiğin daha verimli olması ve tasarruf sağlanması için geliştirdiğimiz Akıllı Kavşak Sistemi ile de şehirlerin daha verimli olması için çalışıyoruz.

Çevreye, güvenliğe, trafiğe, enerji tasarrufuna yönelik teknolojik alt yapı ile uygulanan çözümler insanların daha konforlu ve modern yaşamasını sağlıyor. Şahsım da dahil içinde yaşadığımız, çocuklarımızı büyüttüğümüz şehirlerin daha güvenli, verimli, akıllı hale gelmesi hepimizin arzusu. Bu alanda hizmet sunduğumuz için de ayrıca mutluyum. 

Yorumlar

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Giriş Yap

İLGİLİ HABERLER