TEMSA ve STM akıllı araçlar için yeni teknolojiler geliştirecek

07 Eylül 2016 Çarşamba - 13:45
Kategori: Akıllı Ulaşım

PAYLAŞ

TEMSA ve STM akıllı araçlar için yeni teknolojiler geliştirecek
TEMSA ve STM akıllı araçlar için yeni teknolojiler geliştirecek

Akıllı araç üretimiyle yeni bir dönemin startını 2015 yılında veren Temsa, büyüyen hedefler doğrultusunda sahip olduğu yenilikçi kimliğini yeni iş birlikleri ile genişletiyor. Temsa, “siber güvenlik ve büyük veri” konusunda Türkiye’nin önemli şirketlerinden Savunma Teknolojileri ve Mühendislik (STM) ile "Akıllı Araçlarda Teknoloji Geliştirme" konusunda iş birliği gerçekleştirdi.

TEMSA Genel Müdürü Dinçer Çelik ve STM Genel Müdürü Davut Yılmaz’ın katılımıyla 5 Eylül 2016’da Sabancı Holding’de imzalanan iş birliği protokolü çerçevesinde STM ve TEMSA, akıllı araçlar için yeni teknolojiler geliştirecek. 2 şirket, "Akıllı Araçlar, Büyük Veri Analitiği, Endüstri 4.0, Nesnelerin İnterneti (IoT), ve Siber Güvenlik" konularında iş birliği yapacak.

 

Temsa Genel Müdürü Dinçer Çelik

2 öncü kuruluş'dan dev iş birliği

İmza töreninde, 2 yerli, öncü kuruluşun mühendislik tecrübelerini akıllı araç teknolojilerinde kullanmak için iş birliği yaptığını belirten Temsa Genel Müdürü Dinçer Çelik, “İş birliği çerçevesinde Temsa tarafından geliştirilmekte olunan Smart Mobility programlarının hedeflediği değer ve çözümlerin etkinliğinin arttırılması planlanıyor. Temsa liderliğini sürdürdüğü otobüs pazarında otobüs üretmekle birlikte, akıllı ulaşım çözümleri üreten, yenilikçi ve girişimci, fark ve değer yaratan teknoloji şirketi olma yolundaki vizyonuyla ilerliyor. Bu vizyon doğrultusunda akıllı araçlar, elektrikli araçlar ve 'SMART 2020 - akıllı fabrikalar' başlıklı Smart Mobility Programlarının gelişimine STM ile yapılan bu iş birliğinin önemli katkısı olacak” dedi.

 

Şehirlerdeki ulaşımın dijital dönüşümüne katkı

STM Genel Müdürü Davut Yılmaz

STM Genel Müdürü Davut Yılmaz ise imza töreninde, “Temsa ile gerçekleştireceğimiz iş birliğimizde, ‘Temsa Smart Mobility programları’ kapsamında geliştirilecek ürünlerin, şehirlerin ulaşımını dijital dönüşümün hızıyla senkronize edeceğini” belirtti. Yılmaz, “STM’nin özgün olarak tasarladığı ve ulaştırmanın yanı sıra farklı sektörlerde bağımsız çalışabilen Türkiye’nin ilk ve tek büyük veri analitiği platformu Overa (Optimizasyon Veri Analitiği), Temsa tarafından üretilen elektrikli ve akıllı araçlar için teknoloji geliştirilmesinde kullanılacak” diye sözlerini tamamladı.

 

Teknolojiyi birlikte geliştirecekler

İş birliği sayesinde Temsa tarafından yürütülen Smart Mobility programlarının, başta üretim, bakım, lojistik, pazarlama, bilgi teknolojileri ve inovasyon faaliyetleri olmak üzere operasyonlarda müşteri memnuniyetini ve güvenliği ön planda tutarak teknolojik olarak geliştirilmesi sağlanacak. Bu kapsamda ortaya çıkacak ihtiyaçlara, büyük veri algoritmaları kullanılarak ileri seviye veri analitiği, veri bilimi, optimizasyon uygulamaları ve çeşitli yazılımlar aracılığı ile STM ve Temsa tarafından çözümler geliştirilecek. Bu süreçte, Temsa akıllı araçlarından elde edilecek verinin siber güvenliği de STM tarafından geliştirilecek çözümlerle sağlanacak.

 

Araçlar artık daha da akıllı

Temsa ve STM, "Akıllı Araçlar, Büyük Veri Analitiği, Endüstri 4.0, Nesnelerin İnterneti (IoT) ve Siber Güvenlik" konularında iş birliği yapacak. Bu kapsamda Temsa fabrikasından tüm dünyaya yayılmış Temsa araçlarındaki sensörlerden toplanan verinin STM ve Temsa mühendislerince büyük veri analitiği uygulamaları ve veri bilimi yöntemleri aracılığıyla mantıksal ve tahminlenebilir analizlerinin yapılması hedeflenecek.

 

Uluslararası pazara sunulacak

Temsa ve STM iş birliğinde, toplanan tüm bu verinin ileri seviye büyük veri analitiği, yapay zeka ve optimizasyon teknikleri kullanılarak incelenmesi ve yorumlanmasıyla birlikte geliştirilecek akıllı ulaşım çözümlerinin dünya pazarına ticari ürün olarak sunulması hedefleniyor.

 

Yorumlar

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Giriş Yap

İLGİLİ HABERLER