İstanbul'da artık her durak akıllı

06 Mayıs 2016 Cuma - 12:30
Kategori: Akıllı Ulaşım

PAYLAŞ

İstanbul'da artık her durak akıllı
İstanbul'da artık her durak akıllı

İstanbul genelinde 1025 akıllı durağı olan İETT, 2,4 milyon kullanıcı tarafından indirilen, 6 farklı şehirde 13 dil desteği ile kullanılabilen mobil uygulama Mobiett sayesinde İstanbul’daki tüm durakları akıllı durağa dönüştürdü

Yaklaşık 15 milyon nüfusu olan İstanbul'da toplu taşıma hizmetini yöneten İETT, son yıllarda özellikle akıllı ulaşım sistemlerine yaptığı yatırımlarla öne çıkıyor. Bu konuda birçok projesi bulunan İETT, akıllı duraklar, araç içi internet hizmeti, araç içi USB şarj cihazı, mobil uygulamalar, yolcu sayma sistemi, duraklarda bas-konuş, panik butonu, SCADA sistemleri, konsept duraklar ve entegre ödeme sistemleri gibi çok sayıda uygulamayı hayata geçirdi. İETT'nin yolculara verdiği hizmet kalitesini sürekli artırmayı amaçlayan bir kurum olarak çalışmalarında akıllı ulaşım sistemlerinin ön plana çıktığını ve hayata geçirilen projelerde mutlaka uygulandığını vurgulayan İETT Akıllı Ulaşım Sistemleri Müdürü Muhammed Yavuz; “Faaliyetleri doğrudan vatandaşı etkileyen kurumumuzun yaptığı bir iyileştirme çalışmasının faydasını en hızlı görebildiğimiz nokta, teknolojiden geçiyor. Hatta teknolojiyi de biraz daha özelleştirirsek akıllı ulaşım teknolojilerinden geçtiğini söyleyebiliriz. Dolayısı ile akıllı ulaşım sistemleri kapsamında son 5 yıllık süreçte İETT olarak filomuzun tamamına yakınını yeniledik ve Avrupa’nın en genç filosuna sahip bir duruma geldik. Bu otobüs alımları yapılırken; tüm araçlarımız, ortaya koyduğumuz akıllı otobüs konseptimize uygun olacak şekilde seçildi. Buna ek olarak diğer toplu taşıma otoritelerine örnek olacak akıllı ulaşım konseptimizi de belirliyoruz. İstanbul genelinde 1025 akıllı durağımız var. Bu sayı da IBBG (The International Bus Benchmarking Group) üyelerinde bulunan sayılara göre ortalama bir seviyede. Tabi bununla birlikte 2,4 milyon kullanıcı tarafından indirilen, 6 farklı şehirde 13 dil desteği ile kullanılabilen mobil uygulamamız Mobiett sayesinde İstanbul’daki tüm durakları akıllı durağa dönüştürdüğümüzü de söylememiz gerekir” diye konuştu. 

İETT Akıllı Ulaşım Sistemleri Müdürü Muhammed Yavuz

Akıllı durak Mito, yaygınlaşacak

İETT'nin, şehrin tarihi dokusuna uygun dizaynı ve enerji tasarrufuyla öne çıkan bir diğer akıllı durak çalışması ise Mito. İstiklal Caddesi'nde bulunan nostaljik durak Mito, nostaljik tramvayların kalkış saatleri ile ilgili kullanıcıları bilgilendiriyor. Durağın ismini mitokondriden esinlenerek "Mito" koyduklarını söyleyen Muhammed Yavuz; “Durağın kendi kullandığı enerjisini tamamen kendisinin üretiyor olmasından ötürü adını ‘Mito’ olarak belirledik bu da ‘mitokondri’ den geliyor” açıklamasında bulundu. Ayrıca Mito'nun üzerinde bulunan ekran sayesinde nostaljik tramvayı kullanacak yolcuların istediği bilgileri hem görsel hem de sesli olarak iletebildiğini belirten Yavuz, kısa sürede beğeni toplayan bu duraklarını nostaljik tramvayın diğer duraklarına yaygınlaştırma ile ilgili bir ön çalışma yaptıklarını açıkladı. 

Haberin devamını, Akıllı Ulaşım ve Güvenlik Sistemleri dergisinin Mayıs-Haziran sayısında okuyabilirsiniz.

 

Yorumlar

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Giriş Yap

İLGİLİ HABERLER